Odsetki za długi w podatkach znowu niższe
http://sxc.hu/
Tax Care

Odsetki za długi w podatkach znowu niższe

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Oznacza to, że w przypadku długu na kwotę 5 tys. zł roczne odsetki są już o 200 zł niższe niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Odsetki od zaległości podatkowych zależą od stopy lombardowej - zgodnie z Ordynacją podatkową stawka odsetek za zwłokę w zapłacie podatków jest sumą 200% stopy lombardowej oraz 2% (ale nie mniej niż 8%). Zgodnie ze środową decyzją RPP, stopa lombardowa zostaje obniżona z 4,5% do 4,25%. W efekcie od 6 czerwca 2013 r. stopa odsetek od zaległości podatkowych będzie wynosiła 10,5% w skali roku.

Dzisiejsza obniżka stóp procentowych jest już piątą w 2013 r. i siódmą w cyklu obniżek (w 2012 r. RPP dwukrotnie obniżyła stopy pod koniec roku). W efekcie od listopada 2012 r.  odsetki za zwłokę w zapłacie podatków obniżyły się łącznie o 4 pkt proc. (z 14,5%). Oznacza to, że w przypadku długu na kwotę 5 tys. zł roczne odsetki są już 200 zł niższe niż jeszcze kilka miesięcy temu  (w listopadzie 2012 r. wynosiły 725 zł w skali roku, natomiast w czerwcu – 525 zł w skali roku).

Źródło: wyliczenia Tax Care na podstawie danych NBP

Stopa odsetek od zaległości podatkowych może być obniżona w przypadku złożenia korekty deklaracji podatkowej wraz z wyjaśnieniem przyczyn dokonania poprawki. Jeśli podatnik ureguluje zaległości  w ciągu 7 dni, może skorzystać z obniżonej stawki (75% stawki podstawowej, czyli obecnie 7,88%).


Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Taxcare.pl 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Obniżka stóp to tańszy dług u fiskusa