Odsetki na koncie firmowym do 6%, ale tylko w nielicznych...
http://sxc.hu/
Tax Care

Odsetki na koncie firmowym do 6%, ale tylko w nielicznych bankach

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Banków oferujących oprocentowanie firmowych rachunków jest jednak zaledwie kilka, do tego jest ono zazwyczaj tylko symboliczne. Najwyższe, dochodzące do 6% stawki oprocentowania proponują obecnie FM Bank i Idea Bank.

Pieniądze na bieżących rachunkach przedsiębiorców, którzy z różnych powodów nie chcą lub nie mogą zakładać lokat terminowych – ze względu na przykład na niedogodność związaną z brakiem stałego, nieograniczonego dostępu do firmowych środków – w większości banków nie pracują. Z najnowszej ankiety Tax Care, na którą odpowiedziało 25 instytucji finansowych, wynika, że przedsiębiorcy mogą liczyć na oprocentowanie firmowego rachunku zaledwie w dziesięciu bankach.
 

Większość proponowanych przez banki stawek jest jednak bardzo niska – oprocentowanie rachunków firmowych rozpoczyna się od 0,01% w skali roku („Kredyt Bank” marka BZ WBK, Peako SA oraz PKO BP), co oznacza, że przy saldzie na firmowym rachunku bieżącym w wysokości 35 tys. zł miesięczne odsetki wyniosą w tych bankach niespełna 30 gr brutto. 


Na drugim biegunie znajduje się oferta Idea Banku, który przy identycznym saldzie wypłaci przedsiębiorcy prawie 146 zł miesięcznych odsetek brutto. Firmowe konto w Idea Banku jest oprocentowane progowo, przy czym stawki oprocentowania (przy założeniu, że przedsiębiorca płaci miesięcznie kartą min. 400 zł) rozpoczynają się od 4% brutto; przy średniomiesięcznym saldzie od 5 tys. zł rosną do 4,25%, natomiast każde następne 5 tys. zł podnosi oprocentowanie o 0,25 pkt proc. – aż do 5% w skali roku.

W przypadku salda w wysokości 35 tys. zł na drugim miejscu znalazł się Alior Bank z odsetkami sięgającymi prawie 60 zł brutto miesięcznie (2% w skali roku). Ale uwaga - należy wziąć pod uwagę, że miesięczne opłaty za konto firmowe w Aliorze właśnie z takim oprocentowaniem (pozostałe rachunki bieżące dla najmniejszych firm nie są w ogóle oprocentowane) rozpoczynają się od 200 zł do nawet tysiąca złotych. Co prawda przedsiębiorca otrzymuje za to pulę bezpłatnych wpłat i wypłat gotówki, przelewów zagranicznych czy ubezpieczenie na życie, nie zmienia to jednak faktu, że 2-proc. odsetki nie wyglądają na atrakcyjną propozycję w zderzeniu z bardzo wysoką, miesięczną opłatą za prowadzenie konta.


Najwyższą, 6-proc. stawkę oprocentowania bieżącego rachunku firmowego proponuje przedsiębiorcom FM Bank, ale stawia poważne ograniczenie – 6% w skali roku jest dostępne tylko dla salda mieszczącego się w przedziale od 5 do 10 tys. złotych. Jeśli natomiast przedsiębiorca ma na koncie firmowym saldo niższe lub wyższe niż w tym przedziale, pieniądze nie są oprocentowane w ogóle. Tym samym w przypadku naszego przykładowego salda w wysokości 35 tys. zł FM Bank znalazł się w grupie banków z zerowymi odsetkami. Natomiast w przypadku innego przykładowego salda – tym razem w wysokości 10 tys. zł -  FM Bank wskazuje na pierwszą pozycję z odsetkami miesięcznymi w kwocie 50 zł brutto, wyprzedzając Idea Bank z odsetkami w wysokości ok. 38 zł miesięcznie.Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Współpraca: Magdalena Piórkowska
Taxcare.pl

 

 

 

 

Loading Comments
Gorące tematy
Najlepsza faktura to:
Wyniki sondażu: sondaż 145 głosów
35%

tradycyjna

51 głosów
49%

elektroniczna bez podpisu

71 głosów
16%

elektroniczna z podpisem

23 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
5% na lokacie dla mikroprzedsiębiorców