Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Odsetki na koncie firmowym do 6%, ale tylko w nielicznych...
http://sxc.hu/
Tax Care

Odsetki na koncie firmowym do 6%, ale tylko w nielicznych bankach

Banków oferujących oprocentowanie firmowych rachunków jest jednak zaledwie kilka, do tego jest ono zazwyczaj tylko symboliczne. Najwyższe, dochodzące do 6% stawki oprocentowania proponują obecnie FM Bank i Idea Bank.

Pieniądze na bieżących rachunkach przedsiębiorców, którzy z różnych powodów nie chcą lub nie mogą zakładać lokat terminowych – ze względu na przykład na niedogodność związaną z brakiem stałego, nieograniczonego dostępu do firmowych środków – w większości banków nie pracują. Z najnowszej ankiety Tax Care, na którą odpowiedziało 25 instytucji finansowych, wynika, że przedsiębiorcy mogą liczyć na oprocentowanie firmowego rachunku zaledwie w dziesięciu bankach.
 

Większość proponowanych przez banki stawek jest jednak bardzo niska – oprocentowanie rachunków firmowych rozpoczyna się od 0,01% w skali roku („Kredyt Bank” marka BZ WBK, Peako SA oraz PKO BP), co oznacza, że przy saldzie na firmowym rachunku bieżącym w wysokości 35 tys. zł miesięczne odsetki wyniosą w tych bankach niespełna 30 gr brutto. 


Na drugim biegunie znajduje się oferta Idea Banku, który przy identycznym saldzie wypłaci przedsiębiorcy prawie 146 zł miesięcznych odsetek brutto. Firmowe konto w Idea Banku jest oprocentowane progowo, przy czym stawki oprocentowania (przy założeniu, że przedsiębiorca płaci miesięcznie kartą min. 400 zł) rozpoczynają się od 4% brutto; przy średniomiesięcznym saldzie od 5 tys. zł rosną do 4,25%, natomiast każde następne 5 tys. zł podnosi oprocentowanie o 0,25 pkt proc. – aż do 5% w skali roku.

W przypadku salda w wysokości 35 tys. zł na drugim miejscu znalazł się Alior Bank z odsetkami sięgającymi prawie 60 zł brutto miesięcznie (2% w skali roku). Ale uwaga - należy wziąć pod uwagę, że miesięczne opłaty za konto firmowe w Aliorze właśnie z takim oprocentowaniem (pozostałe rachunki bieżące dla najmniejszych firm nie są w ogóle oprocentowane) rozpoczynają się od 200 zł do nawet tysiąca złotych. Co prawda przedsiębiorca otrzymuje za to pulę bezpłatnych wpłat i wypłat gotówki, przelewów zagranicznych czy ubezpieczenie na życie, nie zmienia to jednak faktu, że 2-proc. odsetki nie wyglądają na atrakcyjną propozycję w zderzeniu z bardzo wysoką, miesięczną opłatą za prowadzenie konta.


Najwyższą, 6-proc. stawkę oprocentowania bieżącego rachunku firmowego proponuje przedsiębiorcom FM Bank, ale stawia poważne ograniczenie – 6% w skali roku jest dostępne tylko dla salda mieszczącego się w przedziale od 5 do 10 tys. złotych. Jeśli natomiast przedsiębiorca ma na koncie firmowym saldo niższe lub wyższe niż w tym przedziale, pieniądze nie są oprocentowane w ogóle. Tym samym w przypadku naszego przykładowego salda w wysokości 35 tys. zł FM Bank znalazł się w grupie banków z zerowymi odsetkami. Natomiast w przypadku innego przykładowego salda – tym razem w wysokości 10 tys. zł -  FM Bank wskazuje na pierwszą pozycję z odsetkami miesięcznymi w kwocie 50 zł brutto, wyprzedzając Idea Bank z odsetkami w wysokości ok. 38 zł miesięcznie.Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Współpraca: Magdalena Piórkowska
Taxcare.pl

 

 

 

 

Loading Comments
Zainteresuje cię także