Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
Wyniki sondażu: sondaż 211 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

125 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Odliczanie VAT od aut z kratką nadal ograniczone?
http://sxc.hu/

Odliczanie VAT od aut z kratką nadal ograniczone?

Ministerstwo Finansów planuje wystąpić o przedłużenie derogacji lub wprowadzić inne instrumenty, które ograniczą możliwość odliczania podatku VAT, czyli de facto spowodują, że polscy przedsiębiorcy będą w gorszej sytuacji niż firmy funkcjonujące na wspólnotowym rynku.

Limitowane odliczenie jeszcze co najmniej przez rok

Pracodawcy RP przypominają, że Minister Finansów zamierza przedłużyć co najmniej o rok ograniczoną możliwość odliczania podatku od pojazdów z kratką i paliwa do nich. Po zmianie z końca 2010 r. maksymalny limit odliczenia wynosi do 6 tys. zł lub 60% wartości podatku VAT.

Przedsiębiorcy posiadający auto z kratką są dyskryminowani

Rozwiązanie to jest niezgodne z zasadą neutralności podatku VAT i powinno być możliwie szybko zniesione – mówią eksperci Pracodawców RP. Ich zdaniem nie ma żadnego powodu, by samochód, będący podstawowym narzędziem pracy każdego przedsiębiorcy, oraz paliwo do niego nie korzystały z możliwości odliczenia pełnej wartości podatku VAT. Znając jednak determinację Ministra Finansów w drenowaniu kieszeni przedsiębiorców, trudno oczekiwać, by zdecydował się on na obniżenie kosztów ich funkcjonowania.

O planowanych zmianach Ministerstwo Finansów powinno poinformować odpowiednio wcześniej

Liczymy przynajmniej na to, że zmiany będą wprowadzane z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym – mówią eksperci Pracodawców RP, przypominając sytuację z listopada 2010 roku, kiedy to projekt skierowano do konsultacji społecznych, a w ostatnich dniach grudnia został ogłoszony w Dzienniku Ustaw i wszedł w życie już od stycznia. Wtedy takie szybkie tempo zmian doprowadziło do dużych problemów importerów aut, którzy dostosowując się do cykli produkcyjnych, zamówili samochody z kratką. Miesiąc później okazało się, że w wyniku zmian popyt na nie w istotnej mierze się zmniejszył.

 

Źródło: Pracodawcy RP

Loading Comments
Zainteresuje cię także