Nowa stawka VAT dla branży beauty
Podatnik.info
sxc.hu
Podatnik.info

Nowa stawka VAT dla branży beauty

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Choć rozwój tzw. branży beauty jest niezaprzeczalny, to wielu przedstawicieli tego sektora wciąż odczuwa skutki przestoju wywołanego pandemią.

Jeszcze przed wyborami nowego rządu, sztandarowym postulatem przedstawicieli branży beauty było obniżenie stawki VAT do 8 proc. na usługi kosmetyczne, które miałoby zapobiec m.in. zwolnieniom. Wniosek o obniżenie stawek VAT przygotowały firmy, które były zrzeszone w organizacji Beauty Razem Branża.

Niższym VAT cieszyłoby się wówczas wielu usługodawców z branży beauty, czyli salony kosmetyczne, salony piękności, SPA, masażyści, kosmetyczki wykonujący manicure i pedicure itd.

Branża postulowała obniżenie podatku VAT

Żądania zostały wysłuchane i zapisane jako jedna z obietnic podczas kampanii wyborczej w dokumencie „100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów”. Trwają prace nad zrównaniem stawek podatku VAT na usługi "beauty".

30 stycznia 2024 r. premier Donald Tusk zapowiedział, że obiecane obniżenie VAT dla branży beauty nastąpi 1 kwietnia 2024 roku. Od tego dnia obowiązywać będzie nowa stawka VAT, już nie jak dotychczas 23%, a 8%. Wraz ze zrównaniem stawki Vat dla branży beauty ma zniknąć poczucie niesprawiedliwości wśród przedstawicieli poszczególnych usług.

Branża beauty - zmiana stawki VAT

Obietnica dotyczy obniżenia stawki podatku VAT dla przedstawicieli sektora szeroko rozumianej tzw. branży beauty w Polsce, która,  według danych, składa się z ok. 30 000 firm i zatrudnia blisko 100 000 pracowników.

"Jak wiadomo branża beauty bardzo się rozwinęła w Polsce. Ludzie mieli poczucie nieuzasadnionej krzywdy, bo byli obarczeni podatkiem VAT wyższym niż dość podobna branża fryzjerska" – podkreślił Donald Tusk podczas styczniowej konferencji prasowej.

Obniżenie podatku byłoby realną ulgą dla przedsiębiorców, którzy zajmują się usługami poprawiającymi urodę oraz pielęgnacją.

Branża beauty a usługi fryzjerskie

Zmiana stawki podatku VAT dla tzw. branży beauty ma zmienić się z poziomu obecnych 23% do 8%. Wspomniana przez premiera branża fryzjerska, która działa w bardzo podobny sposób, od jakiegoś czasu jest objęta preferencyjną stawką VAT. Taka sytuacja uznana została przez przedstawicieli branży beauty za krzywdzącą, zwłaszcza, że zarówno usługi fryzjerskie, jak i kosmetyczne, znajdują się w jednej grupie PKD.

Aktualnie na podstawie załącznika nr 3 do ustawy o podatku  VAT stawka 8% dotyczy tylko usług fryzjerskich:

  • kody PKWiU: 96.02.11.0 - usługi fryzjerskie damskie (grupowanie to obejmuje: mycie, obcinanie, układanie włosów i podobne usługi fryzjerskie damskie - świadczone dla kobiet i dziewcząt),
  • kody 96.02.12.0 - usługi fryzjerskie męskie (grupowanie to obejmuje: mycie, obcinanie, układanie włosów i podobne usługi fryzjerskie męskie, czyli dla mężczyzn i chłopców oraz usługi golenia i przycinania brody)
  • kody 96.02.14.0 - usługi fryzjerskie, usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu

We wspomnianym załączniku nr 3 do ustawy o podatku VAT znajduje się dokładny wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką 8%. Usługi fryzjerskie wymienione w pozycjach od 59 do 61 tego załącznika.

Stawka VAT 8% na powyższe usługi obowiązuje od 2011 roku.

Usługi objęte stawką VAT 8% dla branży beauty

Ze względu na to, że branża beauty jest dosyć pojemna i wiele usług można do niej zakwalifikować, nie wiadomo jeszcze jakie dokładnie usługi branży kosmetycznej zostaną objęte obniżoną stawką podatku.

Zazwyczaj branżą beauty nazywa się zbiorczo wszelkie usługi poprawiające wygląd. Są to przede wszystkim usługi kosmetyczne i fryzjerskie (fryzjerzy, których dotyczy już obniżka 8% podatku VAT), inne salony piękności, usługi manicure, pedicure, depilacja, korekcja brwi, makijaż, medycyna estetyczna, kosmetologia, a także usługi SPA.

Jak widać, stawka VAT w branży kosmetycznej jest uzależniona od rodzaju usługi świadczonej przez przedsiębiorcę. Nie wiadomo, jakie dokładnie usługi zostaną objęte preferencyjną składką VAT, czy ulga obejmie np. gabinety medycyny estetycznej. Donald Tusk nie powiedział jaką dokładną listę usług objętych obniżoną stawkę VAT ma na myśli rząd.

Usługi kosmetyczne a prawo w Polsce

Przedsiębiorca, który prowadzi zakład kosmetyczny w Polsce może prowadzić w formie:

  • działalności nierejestrowanej;
  • zarejestrowanej działalności gospodarczej, może to być jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna lub jedna ze spółek prawa handlowego, tj. spółki jawnej, komandytowej, komandytowo – akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej.

Zakład kosmetyczny nie może być prowadzony w oparciu o przepisy spółki partnerskiej.

Wiele kosmetyczek, przedstawicielek branży beauty, świadczy usługi np. malowania paznokci, czy przedłużania rzęs w ramach działalności niezarejestrowanej. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku drobnej działalności zarobkowej osób fizycznych. Dzięki temu oszczędza się sporo pieniędzy, ponieważ nie trzeba płacić z tego tytułu składek ZUS oraz zaliczek na podatek. Nie potrzeba również prowadzić rozbudowanej księgowości. Działalność niezarejestrowana wiąże jednak z pewnymi limitami przychodów.

Limit działalności nierejestrowanej w 2024 roku:

  • od 1 stycznia do 30 czerwca jest to 3 181,50 zł, czyli 75% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tym okresie
  • a od 1 lipca 2024 roku będzie jest to 3 225 zł, czyli 75% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tym okresie.

W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca ma do wyboru cztery możliwe formy opodatkowania podatkiem dochodowym: zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową.

Wybór należy zaznaczyć na wniosku CEiDG-1.

Obowiązek stosowania kas fiskalnych

Warto zaznaczyć, że usługi kosmetyczne są zobowiązane do obowiązkowego korzystania z kas fiskalnych. Kasa fiskalna dla wizażysty, kosmetyczki czy fryzjera musi być zainstalowana przed wykonaniem pierwszej usługi, przy czym nie ma różnicy limit obrotu uprawniający do zwolnienia (limit wynosi 20 tys. zł). Taki limit w tym przypadku nie obowiązuje.

Kasa fiskalna w branży kosmetycznej dotyczy również działalności niezarejestrowanej.

Zakład kosmetyczny - z VAT czy bez VAT?

Jak w przypadku każdej innej działalności, podmiotowe zwolnienie VAT również w branży beauty obowiązuje do osiągnięcia obrotów do 200 tys. złotych. Oznacza to, że do tej kwoty, w przypadku prowadzenia salonu kosmetycznego, przedsiębiorca może wybrać korzystanie z podatku VAT, czy też zwolnienie z VAT. Pamiętajmy jednak, że podmiotowe zwolnienie VAT jest liczone proporcjonalnie. Jeśli działalność została rozpoczęta w połowie roku, to wówczas limit wyniesie 100 tys. zł, a jeśli w grudniu – wówczas proporcjonalnie mniej.

Wiele kosmetyczek, które nie prowadzą dużych salonów, rezygnuje z VAT, jako że w większości świadczą usługi na rzecz podmiotów, które nie są podatnikami VAT (osoby prywatne). Poza tym małe salony, których koszty są niewielkie, myślą o utrzymaniu konkurencyjnych cen, dlatego zwolnienie z VAT jest korzystną opcją.

Przy zwolnieniu z VAT trzeba pamiętać o prowadzenia ewidencji sprzedaży i kontrolowania, czy kwota obrotu w dalszym ciągu pozwala na korzystanie ze zwolnienia. Gdy salon przekroczy obrót 200 tys. zł to automatycznie staje się czynnym płatnikiem VAT. Opodatkowaniu VAT-em będzie podlegał obrót uzyskany ponad kwotę limitu.

Kiedy zatem opłaca się zostać od początku działalności czynnym VAT-owcem? Wtedy, kiedy wiemy, że znaczna grupa klientów to będą inni przedsiębiorcy np. salon będzie współpracował z korporacją lub kosmetyczka będzie prowadzała szkolenia w firmach. Dzięki temu salon kosmetyczny może odliczać podatek od dokonywanych na potrzeby firmy zakupów.

Obniżka VAT dla klientów

Obniżone stawki VAT dla branży beauty z 23% na 8% odczują przede wszystkim klienci, którzy korzystają z usług kosmetycznych. Usługi powinny być tańsze, jako, że przedsiębiorcy mniej zapłacą na zakup produktów, czy sprzętu kosmetycznego. Przy zakupie tego typu towaru, po obniżeniu stawki VAT, przedsiębiorca będzie miał prawo odliczyć niższy niż dotychczas VAT od tych wydatków, co może wpłynąć korzystnie na kondycję finansową firmy.

Od kiedy obniżony VAT dla branży beauty?

Jak podkreślił szef rządu Donald Tusk podczas styczniowej konferencji prasowej, niższy VAT dla branży beauty wejdzie w życie 1.04.2024 roku. Do tego czasu poznamy również projekt nowych przepisów, a w nim dokładną listę usług objętych obniżką VAT.

Jak informował Informacyjną Agencją Radiową Minister Finansów Andrzej Domański, prace nad wyrównaniem stawek VAT w szeroko rozumianej branży "beauty" obecnie trwają.

 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Składki ZUS wspólników spółki z o.o.