Nie złożyłeś jeszcze PIT za 2016 rok? Masz coraz mniej...
Dafne Cholet/http://skroc.pl/5438a/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/ef08e
Podatnik.info

Nie złożyłeś jeszcze PIT za 2016 rok? Masz coraz mniej czasu

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Chociaż do urzędów wpłynęło już ponad 4,7 mln formularzy PIT-37, to wiele osób nadal nie złożyło deklaracji podatkowych za 2016 rok.
 

Do kiedy trzeba złożyć PIT za 2016 rok?
 

Do końca okresu rozliczeniowego pozostało niespełna 26 dni. W 2017 roku podatnicy mogą rozliczyć PIT za ubiegły rok wyjątkowo do północy 2 maja. Zazwyczaj zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, z tego obowiązku wobec fiskusa należy wywiązać się do 30 kwietnia.
 

Jednak w tym roku jest inaczej. Dlatego, gdyż 30 kwietnia wypada w niedzielę. Natomiast poniedziałek 1 maja jest ustawowo wolny, ponieważ w tym terminie w Polsce obchodzimy Święto Pracy. Oznacza to, że „spóźnialscy” bez żadnych konsekwencji ze strony urzędników mogą złożyć PIT za 2016 rok do północy 2 maja.
 

Jak rozliczyć PIT za 2016 rok?
 

Większość podatników rozlicza się z fiskusem na podstawie informacji o uzyskanych przez nich dochodach w 2016 roku, którą do końca lutego powinni otrzymać od płatników na następujących drukach:

 • PIT-11, który otrzymujemy m.in. od zakładu pracy, zleceniodawcy czy organu zatrudnienia (np. z urzędu pracy),
 • PIT-11A, który otrzymujemy od organu rentowego (np. z ZUS-u), jeśli organ ten nie był zobowiązany do sporządzenia obliczenia rocznego PIT-40A,
 • PIT-8C, informacja o wypłaconym stypendium, o dochodach z innych źródeł (np. wartość umorzonego zobowiązania) oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (sprzedaż akcji),
 • PIT-R, informujący o kwotach wypłaconych z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich.


Na podstawie danych zawartych w tych drukach,  w deklaracji podatkowej wykazujemy: przychody, koszty uzyskania przychodów, dochody (bądź straty), zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki pobrane przez płatników.
 

Podatnicy osiągający dochody za pośrednictwem płatników (m.in. pracodawcy, zleceniodawcy, organy emerytalne i rentowe), wykazujemy w zeznaniu PIT-37. Do 2 maja inne deklaracje muszą złożyć osoby, które:
 

 • PIT-36 – jeżeli w 2016 roku osiągały dochody z działalności gospodarczej według skali podatkowej ( stawki 18 i 32 proc.),
 • PIT-36L – jeżeli w 2016 roku uzyskiwali dochody z działalności gospodarczej obciążonej podatkiem liniowym o stawce 19 proc.,
 • PIT-38 – jeżeli w 2016 roku uzyskały przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających, udziałów w spółkach mających osobowość prawną; a także objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
 • PIT-39 – jeżeli w 2016 roku rozliczają przychód z odpłatnej sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nabytych lub wybudowanych po dniu 31 grudnia 2008 r. opodatkowanych 19 proc. podatkiem dochodowym poza działalnością gospodarczą.


Rozlicz PIT za 2016 rok przez e-Deklaracje
 

Najprostszym i najwygodniejszym sposobem rozliczenia PIT za 2016 rok jest skorzystanie z systemu e-Deklaracje. Za jego pośrednictwem przez internet zeznanie podatkowe zostanie dostarczone do urzędu skarbowego w kilka minut. Dzięki temu podatnik nie musi niepotrzebnie tracić czasu w długich kolejkach w urzędzie skarbowym czy placówkach Poczty Polskiej.

W prosty sposób podatnik może rozliczyć się za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2016/2017 od Podatnik.info. Aplikacja dostarczy PIT za 2016 rok poprzez portal podatkowy bezpośrednio do urzędu skarbowego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów.
 

Nie zwlekaj i już dziś dołącz do grona 8 113 486 zadowolonych Polaków i prześlij deklarację za 2016 rok do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online. Urzędnicy zidentyfikują tożsamość podatnika za pomocą 5 następujących danych:

 • imienia,
 • nazwiska,
 • daty urodzenia,
 • nr PESEL lub NIP,
 • kwoty przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).


Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozlicz PIT za 2016 rok przez internet! Nie trać czasu na stanie w kolejkach