Nie stać Cię na zapłatę dopłaty PIT? Możesz poprosić...
Eden, Janine and Jim/http://tnij.org/l60nq3g/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/jvy9sqy
Podatnik.info

Nie stać Cię na zapłatę dopłaty PIT? Możesz poprosić fiskusa o rozłożenie długu…na raty

Resort w specjalnie do tego celu wydanej broszurze informacyjnej wskazuje, że zapłacenie należnego podatku po 30 kwietnia 2015 r. (w przypadku ryczałtowców 31 stycznia), powoduje naliczanie karnych odsetek za zwłokę. Urząd skarbowy nie musi od razu wzywać podatnika, np. w formie listu poleconego do natychmiastowej wpłaty. Organ podatkowy ma prawo do naliczenia, a następnie wezwania do zapłaty osobę uchylającą się od tego obowiązku nawet wtedy, kiedy dawno ona o tym zapomniała.


Dlatego nie warto zwlekać i już dziś wypełnić deklarację podatkową za 2014 r. Nawet jeśli masz zaległości wobec skarbówki. Bo jak radzi resort kierowany przez ministra Szczurka, im szybciej złożysz PIT…tym więcej będziesz miał czasu na zapłacenie długu fiskusowi. W prosty sposób można to zrobić za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2014/2015.


Masz problemy finansowe? Rozłóż dług na raty!


Ministerstwo Finansów w swojej broszurze radzi, jak podatnik powinien działać w przypadku braku środków na swoim rachunku bankowym. Otóż jeżeli gnębią go przejściowe trudności finansowe, przysługuje mu prawo do zwrócenia się do właściwego według jego miejsca zamieszkania naczelnika urzędu skarbowego, o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. W uzasadnionych przypadkach, motywowanych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, szef organu podatkowego może wydać decyzję:

  • odraczającą termin płatności podatku PIT lub rozkładającą jego zapłatę na raty,
  • odraczającą lub rozkładającą na raty zapłatę zaległości podatkowej z tytułu PIT wraz z odsetkami za zwłokę,
  • umarzającą w całości lub w części zaległości podatkowe z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.


Jednocześnie resort przestrzega, że tego typu przywileje przyznawane są wyłącznie w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także