Nie dostałeś PIT-11? Zobacz, co możesz zrobić
PIT-11 nie dostałem, co dalej?
Podatnik.Info

Nie dostałeś PIT-11? Zobacz, co możesz zrobić

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Co, jeśli pracodawca zapomniał wysłać Ci PIT-11 lub nie dostarczył go na czas?

 

Pierwsze kroki, gdy nie dostałeś PIT-11

Nadszedł koniec lutego, a Twój pracodawca nadal nie dostarczył Twojego zeznania PIT-11? To jeszcze nie oznacza, że formularz do Ciebie nie dotrze. Płatnik ma obowiązek wysłać PIT do końca lutego, a więc należy założyć co najmniej kilka dodatkowych dni na transport dokumentu. Po czym czasie jak najbardziej powinieneś podjąć dodatkowe działania.

Na początku najlepiej jest skontaktować się z pracodawcą i upewnić, czy PIT-11 został wysłany. Istnieje prawdopodobieństwo, że list zaginął na poczcie lub nie opuścił adresu pracodawcy. W takim przypadku w pierwszej kolejności upomnij się o swoje zeznanie.

 

Co, jeśli nie możesz skontaktować się z pracodawcą?

Niestety, bywają sytuacje, w których podatnik nie tylko nie otrzymał swojego PIT-11, ale też nie może skontaktować się z byłym pracodawcą. Co można wówczas zrobić? Masz prawo zgłosić się do urzędu skarbowego lub urzędu kontroli skarbowej i skierować prośbę o przeprowadzenie interwencji. Pracodawca za niewydanie w terminie PIT-11 może zostać obarczony karą grzywny do 180 tzw. stawek dziennych (określanych od 50 do 20 000zł).

Urząd skarbowy nie ma prawa w inny sposób, oprócz nałożenia grzywny, nakłonić pracodawcy do wydania pracownikowi deklaracji podatkowej.

 

Bez PIT-11 musisz wypełnić PIT-37

Co najważniejsze dla podatników, nawet nieotrzymanie w terminie formularza PIT-11 nie zwalnia ich z rozliczenia się z fiskusem w określonym terminie. Jeśli minął koniec lutego, a Ty nie otrzymałeś swojego zeznania, powinieneś samodzielnie ustalić te dane, które będą Ci potrzebne do wypełnienia swojej deklaracji podatkowej.

Wtedy, gdy nie masz możliwości podania dokładnych kwot, powinieneś wpisać wartości przybliżone do domniemywanych. Najlepiej też przy składaniu zeznania podatkowego zawiadomić urząd skarbowy o tym, że nie otrzymałeś PIT-11 na czas, a także, że w związku z tym byłeś zmuszony do uzupełnienia formularza na podstawie niepełnych danych. Dodatkowo, możesz do deklaracji dołączyć kopię dokumentu wzywającego płatnika do dostarczenia PIT-11.

Uwaga! W przypadku, gdy po złożeniu zeznania podatkowego otrzymasz od pracodawcy spóźniony PIT, zawierający informacje różniące się od tych uzupełnionych przez Ciebie, musisz złożyć korektę zeznania. Powinieneś dołączyć do niej pisemne uzasadnienie przyczyny jej dostarczenia.

 

 Artykuł powstał przy współpracy ze spejcjalistą ds. spraw księgowych Justyną Nowak 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jaki PIT wypełnić? Rodzaje PIT 2020 − który PIT dla kogo?