New York Times nie zatrzyma aut elektrycznych
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

New York Times nie zatrzyma aut elektrycznych

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Kilka tygodni temu dziennikarz The New York Times John M. Broder opublikował tekst, który wywołał medialną burzę. Z jego publikacji wynikało, że zasięg samochodu elektrycznego Tesla Model S jest mniejszy, niż deklaruje producent. Ukazanie się tego artykułu spowodowało spadek wartości firmy produkującej auto o 100 mln USD – stwierdził Elon Musk, miliarder, właściciel Tesla Motors.

Artykuł Brodera został opublikowany 8 lutego. Owego dnia papiery Tesla Motors potaniały tylko o pół procenta, a wartość firmy spadła o około 30 mln USD, do około 4,5 mld USD. Jeśli jednak policzymy zmianę ich ceny do końca lutego otrzymamy wówczas spadek o 11,7 %, do 3,98 mld USD, czyli o 540 mln USD. Pokazuje to, jaka jest siła słowa i jak opiniotwórcze media mogą zaszkodzić jednej firmie.

Jednak o ile jeden tekst może zaszkodzić jednej firmie, o tyle nie może powstrzymać ogólnorynkowych trendów. W 2012 r. firma General Motors sprzedała 23,461 sztuk auta Chevrolet Volt, o 205 % więcej, niż w 2011 r. W 2013 r. zamierza zwiększyć ich produkcję o 20 %, do 36 tys. sztuk. Nabywcy znaleźli się głównie na rynku amerykańskim.

Również na innych kontynentach sprzedaż aut elektrycznych rośnie. W Wielkiej Brytanii zwiększyła się w 2012 r. o blisko 100 %, podczas gdy w przypadku samochodów tradycyjnych tylko o 5,4 %  – podał The Guardian. W lutym tego roku na Wyspach nabywców znalazły 834 samochody tego typu, co oznacza skok sprzedaży o 27 % – podało niedawno Society of Motor Manufacturers and Traders.

Według firmy analitycznej Pike Research, w 2012 r. zakupionych zostało na całym świecie 120 tys. pojazdów ekologicznych. Dla producentów takich „wehikułów” jej prognozy wypadły optymistycznie. W latach 2012-2020 średnie roczne tempo wzrostu sprzedaży aut hybrydowych ma wynosić 6 %, a elektrycznych aż 39 %. W największych miastach USA nabywców w tych latach ma znaleźć aż 1,8 mln aut napędzanych prądem. Do 2012 r. po europejskich drogach ma jeździć podobna ilość aut, ale wliczone w to są nie tylko auta elektryczne, ale i hybrydowe. Według Pike Research tylko Wielka Brytania, Niemcy,

Francja i Włochy mają potencjał do tego, by po ich drogach poruszało się w 2020 r. więcej niż 100 tys. pojazdów elektrycznych.

Prawdą jest jednak, że do chwili, by producenci samochodów elektrycznych mogli się cieszyć zyskami droga jest jeszcze daleka. Wspomniana lutowa przecena akcji Tesla Motors nie była tylko i wyłącznie zasługą nieobiektywnego tekstu NYT (CNN Money przeprowadziło bliźniaczy test i wynik był pozytywny). Była głównie efektem opublikowania wyników za 2012 r., które były o wiele gorsze od spodziewanych: firma Elona Muska zanotowała blisko 400 mln USD straty. Dopiero w 2013 r. ma być bliska zeru.

Kłody pod nogi rzucił im amerykański rząd, wycofując się ostatnio z projektu dofinansowania zakupu aut elektrycznych. Celem miało być pojawienie się na drogach Ameryki Północnej 1 mln takich pojazdów do końca 2015 r. Przypomnijmy, że dopłata do zakupu aut elektrycznych wspomaga od początku 2011 r. ich sprzedaż w Wielkiej Brytanii.

Segment aut elektrycznych i hybrydowych nawet w USA stanowi wciąż niedużą niszę. W 2012 r. w Ameryce sprzedano 14,5 mln nowych aut, z czego 3,3 % (474 tys.) to hybrydy, a tylko 0,1 %  (14,7 tys.) stanowią auta elektryczne.


Portal Skarbiec.Biz

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Niemal 2/3 Polaków woli papierową fakturę od elektronicznej