Najczęstsze błędy podatników w PIT
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Najczęstsze błędy podatników w PIT

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

NIEAKTUALNE FORMULARZE
Jest duże prawdopodobieństwo, że formularze, które zostały podatnikowi z lat poprzednich są już nieaktualne. Ważne jest, aby zawsze wypełniać najnowszą wersję PITu. Należy również uważać przy pobieraniu formularzy z Internetu, zdarza się, że nieuwaga powoduje, iż trafić można na stare, nieaktualne dokumenty. Wzory formularzy są do siebie bardzo podobne, więc naprawdę łatwo je ze sobą pomylić.


BŁĘDY RACHUNKOWE
Niepoprawne sumowanie liczb sprawia, że przedstawia się na formularzu błędne dane. Problem ten dotyczy również odliczania składek ubezpieczeniowych. Groźba popełnienia nieumyślnego błędu rachunkowego powoduje, iż każdy podatnik powinien szczególnie skupić swoją uwagę na poprawności działań matematycznych.


NIEPOPRAWNE ZAOKRĄGLANIE
Podatnicy często zapominają, że zaokrąglaniu podlegają tylko: podstawa opodatkowania (do pełnego złotego) oraz podatek należny (do pełnych dziesiątek groszy). Przy zaokrąglaniu podstawy opodatkowania kwoty niższe niż 50 groszy należy pominąć, a 50 groszy i więcej podwyższyć do pełnego złotego. Zaokrąglając podatek, pomija się kwoty niższe niż 5 groszy, natomiast 5 groszy i więcej podwyższa się do pełnych dziesiątek groszy.


ŹLE WPROWADZONE SKŁADKI
Wykazanie zapłaconych składek jest obowiązkowe. Nie można ich pominąć w zeznaniu. Zdarza się również, że emeryci mylą składki, które muszą wykazać, gdyż nie płacą składek na ubezpieczenie społeczne. Mimo to wypełniając formularz, mylą kwoty ubezpieczenia zdrowotnego ze społecznym i wypełniają nieodpowiednie rubryki.

BRAK ZAŁĄCZNIKÓW PIT/O I PIT/D
Zdarza się, iż podatnicy zapominają, że w przypadku, kiedy korzystają z ulg muszą wypełnić ulgowe załączniki PIT/O i/lub PIT/D.


BRAK PODPISU NA ZEZNANIU
Rzecz z pozoru banalna, ale okazuje się, że podatnikom zdarza się zapomnieć o najistotniejszych elementach zeznania. Nawet poprawnie wypełnione formularze nie zostaną uznane, kiedy będą niepodpisane. Można uniknąć tego zagrożenia rozliczając się w formie elektronicznej.


NIEWAŻNE ROZLICZENIE Z MAŁŻONKIEM
Małżeństwo nie może rozliczyć się wspólnie, kiedy ślub wzięli w środku roku podatkowego. Co więcej, niemożliwe jest to w przypadku rozdzielności majątkowej. Nie rozliczą się razem małżonkowie, z których jeden korzysta z podatku liniowego. Podatnicy często nie są konsekwentni w określaniu, kto jest podatnikiem, a kto małżonkiem. We wszystkich formularzach określenia te muszą być stosowane zbieżnie.

DANE OSOBOWE NIEZGODNE Z PRAWDĄ
Podatnik musi mieć w pamięci każdą zmianę adresu, dowodu osobistego, nazwiska czy numeru rachunku bankowego. Konieczne jest jej zgłoszenie do urzędu skarbowego odpowiednio wcześnie.

Wszystkie powyższe problemy może rozwiązać całkowicie darmowy program PIT Pro 2015 od Podatnik.info, który pomoże wypełnić zeznanie roczne w zaledwie kilka minut. 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
Wyniki sondażu: sondaż 264 głosów
40%

przez telefon

105 głosów
56%

z komputera

149 głosów
1%

w oddziale w banku

3 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

7 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Kto powinien złożyć PIT-38?