MF: Nie bądź jeleń, weź paragon - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika
MF: Nie bądź jeleń, weź paragon
Redakcja
http://sxc.hu/

MF: Nie bądź jeleń, weź paragon

Podziel się tym artykułem:   

W czwartek, 7 lipca 2011 r. rozpoczęła się kolejna odsłona akcji Ministerstwa Finansów „Weź paragon”. W jej ramach, kontrolerzy skarbowi mają sprawdzać prawidłowość ewidencjonowania sprzedaży na kasach fiskalnych w miejscowościach turystycznych. Ponadto będą przypominać o obowiązku wydawania paragonów przy każdej transakcji.

Domagając się paragonu tworzymy też warunki uczciwej konkurencji i eliminujemy z rynku szarą strefę. Dzięki niemu wiadomo dokładnie, ile podatku zostanie odprowadzone do budżetu, a przecież większe wpływy oznaczają więcej pieniędzy na dofinansowanie sfery publicznej, np. policji czy służby zdrowia – tłumaczy wiceminister finansów, generalny inspektor kontroli skarbowej Andrzej Parafianowicz.


Głównym celem akcji prowadzonej przy współpracy m.in. z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz wojewódzkimi inspektorami inspekcji handlowej „Weź paragon”, jest przypominanie o wydawaniu paragonu w sklepie, barze czy w restauracji. Niezależnie od miejsca sprzedaży produktu musimy otrzymać dowód zakupu. Dla kupujących ma to duże znaczenie. Klient, który posiada potwierdzenie transakcji – kupna towaru – może łatwiej dochodzić swoich praw, np. w przypadku składania reklamacji ze względu na wadliwość nabytego przedmiotu lub usługi. Celem akcji jest również uświadomienie przedsiębiorcom potrzeby rzetelnego wydawania paragonów.

 

Kupując bilet aplakat_wez_paragon_400utobusowy, do kina, czy na mecz, klient również powinien otrzymać paragon    fiskalny. Ministerstwo Finansów przypomina, że zgodnie z prawem dowodem na zawartą transakcję może być też potwierdzenie płatności kartą, wyciąg z konta, faktura VAT, a nawet zeznania osób, które nam towarzyszyły. W przypadku, kiedy nie otrzymaliśmy paragonu od sprzedawcy, należy taki fakt zgłosić do urzędu kontroli skarbowej (sprawdź wykaz UKS-ów). Ponadto, jakiekolwiek problemy z zakupami, czy odrzuconą reklamacją możemy rozwiązać korzystając z bezpłatnej pomocy miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów. Poradę prawną można również uzyskać dzwoniąc pod darmowy numer infolinii konsumenckiej 800 007 707.

 

 

 

źródło:MF

 

Akcja prowadzona jest przez resort finansów od 2004r. Jak informuje MF, w minionym roku kontrolerzy wystawili 13 tys. mandatów na kwotę 3,2 mln zł. W akcji „Weź paragon” nie chodzi jednak o karanie przedsiębiorców, ale o to, by uczciwie rejestrowali sprzedaż na kasach fiskalnych i przestrzegali zasad fair play w stosunku do kupujących i innych handlujących – przypomina minister Parafianowicz.

 

Akcję „Weź paragon” będzie promował lekki i satyryczny rynek Andrzeja Mleczki przedstawiający jelenia na zakupach.Źródło: MF

Podziel się tym artykułem: