Masz problem z bankiem czy ubezpieczycielem? Rzecznik...
http://sxc.hu/
Infowire

Masz problem z bankiem czy ubezpieczycielem? Rzecznik Finansowy pomoże

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Już od przeszło roku działa w Polsce Rzecznik Finansowy (RF), instytucja, której zadaniem jest ochrona indywidualnych interesów klientów rynku finansowego. Sprawdź, kiedy i jakiej możesz oczekiwać pomocy.


„RF wypełnił pewną lukę w systemie prawnym. Dotychczas działalność większości organów takich jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów czy Komisja Nadzoru Finansowego skupiała się na ochronie zbiorowych interesów. Natomiast brakowało organu, który reprezentuje interesy jednostkowe” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Agnieszka Wachnicka, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego.
 Z pomocy RF może skorzystać każdy konsument, który ma jakiś problem związany z instytucją rynku finansowego. Przede wszystkim zawsze jest możliwość zwrócenia się o wsparcie, gdy czegoś nie rozumiemy lub potrzebujemy porady. Eksperci odpowiadają na pytania zadane telefonicznie i mejlowo, jak również te umieszczone na facebookowym profilu urzędu.
 

Po drugie RF może pomóc wtedy, kiedy instytucja finansowa odrzuciła naszą reklamację. Po złożeniu wniosku o przeprowadzenie postępowania interwencyjnego eksperci urzędu przygotują argumentację, która ma szansę przekonać instytucję finansową do zmiany swojego stanowiska.
 


 

Jeśli tak się nie stanie, konsument ma możliwość złożenia do RF wniosku o przeprowadzenie postępowania polubownego. W przypadku gdy nie uda nam się dojść do porozumienia z instytucją finansową, urząd przygotowuje oficjalną opinię z oceną prawną sprawy. Drugim rozwiązaniem jest wszczęcie postępowania sądowego. Warto wówczas złożyć do RF wniosek o wydanie tzw. istotnego poglądu. Podobnie jak wspomnianą wcześniej opinię dokument ten można wykorzystać w trakcie procesu.
  

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
ADR - alternatywne metody rozstrzygania sporów konsumenckich, nadchodzące ułatwienia