Leasing nieruchomości coraz bardziej popularny
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Leasing nieruchomości coraz bardziej popularny

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Schemat leasingu nieruchomości jest identyczny, jak w przypadku innych aktywów: pojazdów, maszyn czy sprzętów. Firma leasingowa nabywa wskazaną nieruchomość i przekazuje ją klientowi w użytkowanie. Może to być obiekt handlowy, usługowy, hala produkcyjna, centrum logistyczne, magazyn czy budynek przeznaczony pod wynajem. Klient korzysta z obiektu w zamian za wnoszone miesięcznie opłaty. Najprościej porównać go do umowy najmu, choć znaczącą różnicą jest fakt, że umowa leasingowa zakłada prawo do wykupienia nieruchomości po zakończeniu umowy i z góry ustalonej cenie. Czas trwania umowy leasingowej nieruchomości wynosi zazwyczaj 10 lat.

Młoda usługa 

Leasing nieruchomości do Polski wkroczył stosunkowo niedawno, bo z końcem lat 90-tych.  Łączna wartość netto nieruchomości przekazanych w leasing 16 lat temu wyniosła 40 mln zł. Rozwój leasingu nieruchomości w Polsce przypada na lata 2004 i 2005. Jak wynika z danych Związku Polskiego Leasingu, w 2004 roku zawarto umowy leasingu o łącznej wartości prawie 2 mld zł, a rok później przeszło 2,46 mld zł. Najlepszym rokiem w historii polskiego leasingu okazał się 2008 rok. Wartość sfinansowanych wtedy nieruchomości sięgnęła 3,27 mld zł. Już wtedy pojawiły się wyraźne sygnały spadku dynamiki tej formy finansowania, związane z kryzysem w światowej gospodarce. Kryzys finansowy mocno ostudził zapał firm leasingowych, ale eksperci szacują, że znów nabiera tempa. W 2012 roku sfinansowano zakup 1468 nieruchomości, o łącznej wartości  1,46 mld zł. W strukturze przedmiotowej rynku dominują budynki przemysłowe oraz obiekty handlowe i usługowe. – Leasing nieruchomości cieszy się dużym zainteresowaniem w naszym kraju, w szczególności do wzrostu jego popularności przyczyniły się ostatnie zmiany wprowadzone w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, skracające minimalny okres leasingu operacyjnego do 5 lat, jak też wprowadzające jasne regulacje w zakresie leasingu prawa użytkowania wieczystego – mówi Marcin Modliborek, kierujący zespołem Leasingu Nieruchomości w Millennium Leasing.

Kredyt czy leasing?

Leasing nieruchomości to zyskująca coraz większą popularność alternatywa dla kredytów. Czym się różnią te formy finansowania? – Leasing nieruchomości skierowany jest do przedsiębiorstw posiadających lub zamierzających nabyć nieruchomości. Dotyczy to przedsiębiorców użytkujących je na własne potrzeby, jak i czerpiących dochody z ich wynajmu. W porównaniu z kredytem hipotecznym najważniejszą różnicą, w przypadku bardziej popularnego leasingu operacyjnego jest korzyść podatkowa dla przedsiębiorców, w którym cała rata leasingowa stanowi koszt uzyskania przychodu – twierdzi Marcin Modliborek. Od kredytu różni się nie tylko możliwością zaliczenia rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów i skrócenia okresu amortyzacji, ale także dostępnością. Leasing nieruchomości cechuje krótki czas oczekiwania na decyzję w sprawie finansowania, co dla wielu przedsiębiorców może być kwestią kluczową. Bardzo ciekawą alternatywą dla firm jest także leasing zwrotny. Jego schemat jest następujący: firma posiadająca nieruchomość sprzedaje ją firmie leasingowej, zawierając jednocześnie umowę leasingową, na mocy której nadal korzysta z nieruchomości. Na skutek odsprzedaży obiektu firmie, klient otrzymuje środki finansowe, które może dowolnie wykorzystać, np. na inwestycje.

Specjaliści szacują, że leasing nieruchomości w najbliższych latach nabierze tempa. Przybywa firm, które oferują inwestowanie tych aktywów, zmniejszają się jednocześnie wymagania dotyczące zasobności portfela przedsiębiorców. 


Portal Skarbiec.Biz 

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
Wyniki sondażu: sondaż 211 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

125 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jaka jest różnica pomiędzy kredytem a leasingiem