Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Które ulgi traci podatnik, kiedy złoży PIT po terminie?
Redakcja
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Które ulgi traci podatnik, kiedy złoży PIT po terminie?

Podziel się tym artykułem:   

Duża część podatników korzysta z preferencyjnego rozliczenia z dzieckiem lub małżonkiem. Często zapominają oni jednak dostarczyć PIT do urzędu skarbowego w wymaganym terminie.

Konsekwencje takiego postępowania są bardzo nieprzyjemne, ponieważ nieterminowe złożenie zeznania rocznego w urzędzie skutkuje utratą prawa do skorzystania z ulg podatkowych.


Komu przysługuje preferencyjne rozliczenie?


Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu. Ustęp 2 wyżej wymienionego artykułu wprowadza wyjątek mówiący o tym, że małżonkowie po obopólnym wyrażeniu zgody w zeznaniu rocznym, mogą podlegać wspólnemu opodatkowaniu. Muszą jednak przez cały rok podatkowy pozostawać w związku małżeńskim oraz posiadać wspólność majątkową. Również samotni rodzice mogą skorzystać z preferencyjnego rozliczenia na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy opdof. Ale oni w przeciwieństwie do małżonków, statusu samotnego rodzica nie muszą posiadać przez cały okres roku podatkowego, tylko przez dowolną jego część.


PIT-36 i PIT-37


Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 6 ust. 10 ustawy opdof , sposób opodatkowania opisany w ustępach 2 i 4 nie ma zastosowania w przypadku osób, które zeznanie roczne złożą po terminie określonym w art. 45 ust. 1 ustawy opdof (do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym). Dzieje się tak dlatego, że złożenie wniosku o skorzystanie z preferencyjnego rozliczenia polega na zaznaczeniu odpowiedniego kwadratu w pierwszej części formularza PIT-36 lub PIT-37.Wybór formularza uzależniony jest od źródeł osiąganych przez nas dochodów.


Podatnik.info 

Podziel się tym artykułem: