Które odpisy od podatku możesz uwzględnić w swej...
FreeImages
Podatnik.Info

Które odpisy od podatku możesz uwzględnić w swej deklaracji PIT 2019?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 Aby zmniejszyć wysokość należności względem fiskusa, powinniśmy uwzględnić należne nam odpisy od podatku. Które ulgi podatkowe możemy umieścić w swoim corocznym zeznaniu PIT?

 

Jakie odpisy od podatku mogą nam przysługiwać?

Wypełniając e-deklaracje PIT, w której wyliczymy kwoty naszych dochodów za 2018 rok, możemy ubiegać się o trzy odpisy od podatku. Ulga prorodzinna („na dziecko”), pozwala zaoszczędzić ponad tysiąc złotych, przysługuje nam za każde niepełnoletnie dziecko, bądź takie które kształci się do 25 roku życia. W przypadku uzyskiwania dochodów zza granicy, możemy sprawdzić czy przysługuje nam ulga abolicyjna. Podatnikowi przysługuje również możliwość odliczenie składek zdrowotnych, lecz w niepełnej wysokości.

 

Najczęściej rozliczaną przez polskich podatników ulgą jest tzw. ulga prorodzinna. Jej wysokość nie jest stała i zależy od liczby dzieci. W przypadku posiadania jednego bądź dwójki dzieci, wynosi ona po 1 112,04 zł na każde dziecko. Wartość tego odpisu rośnie wraz z liczbą dzieci – ulga na trzecie dziecko będzie wynosić 2 000,04 zł, a na czwarte i kolejne 2 700 zł. Aby móc odliczyć tę ulgę na dziecko, podatnik musi dysponować dokumentami, takimi jak akty urodzenia dzieci, jak również móc potwierdzić prawa do opieki nad nimi. Ulgę prorodzinną mogą rozliczyć jedynie podatnicy, którzy rozliczają się przy wykorzystaniu deklaracji PIT-37 i PIT-36 (nie są do niej upoważnieni ryczałtowcy, oraz przedsiębiorcy, rozliczający się liniowo). Kwotę ulgi, zależną od liczby posiadanych dzieci, należy wpisać w odpowiednią rubrykę załącznika PIT/O.

 

Odliczeniu mogą podlegać składki z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. Odpisu mogą dokonać osoby rozliczające się za pomocą wszystkich najczęściej spotykanych formularzy PIT: PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Odliczając składki na ubezpieczenie zdrowotne należy pamiętać, iż odliczeniu nie przysługuje cała wartość uiszczonej kwoty. W przypadku składki, której wartość wynosi 9% pobieranej całości, podatnik ma możliwość odliczenia 7,75% całości. Kwotę, stanowiącą wartość odliczenia, należy wykazać w treści uzupełnianej deklaracji.

 

W pewnych określonych przypadkach, wynikających m. in. z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, podatnik może starać się o odpisy od podatku, wynikające z ulgi abolicyjnej.  Fundamentem poprawnego odliczenia jest wówczas zagraniczny odpowiednik PIT-11, a kwota ulgi powinna zostać wpisana w formularz PIT/O. Ulga abolicyjna może zostać zastosowana dla PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 2019.

 

Odpisy od podatku: ulgi od wysokości dochodu

W sposób analogiczny do składek zwrotnych, podatnik może odliczyć od dochodu opłacone składki ZUS. Podatnik może odliczyć kwotę w wysokości zapłaconych lub pobranych składek, a wyliczoną kwotę należy wpisać w treść deklaracji PIT.

 

Podatnicy, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, mogą odliczyć pewne kwoty w ramach ulgi rehabilitacyjnej (wraz z odliczeniem kosztów na leki). Ulga rehabilitacyjna umożliwia odliczenie kosztów poniesionych m. in. na rehabilitację i modyfikację przestrzeni wokół osoby niepełnosprawnej, aby dostosować ją do jej potrzeb. Odpis na leki dotyczy preparatów na receptę, bezpośrednio związanych z niepełnosprawnością. Wylicza się ją wg wzoru „koszt leków minus 100 zł miesięcznie”. Aby ulga została rozliczona w sposób prawidłowy, podatnik powinien posiadać imienną dokumentację, tj. przelewem bankowym bądź fakturą.

 

Ulga na internet umożliwia podatnikowi odliczenie do 720 zł rocznie (63, 33zł miesięcznie) w dwóch kolejnych latach, ze względy na opłaty poniesione w celu utrzymania łącza internetowego. Odliczone wydatki mogą dotyczyć wyłącznie internetu (należy zwrócić na to uwagę szczególnie w przypadku ofert 2 w 1). Potwierdzeniem prawa do ulgi może być umowa zawarcia usługi bądź przelewy bankowe, których adresatem będzie operator podatnika.

 

Niezależnie od rodzaju rozliczanej deklaracji, warto zaznajomić się z aktualnymi ulgami podatkowymi. Powyższe odpisy od podatku mogą bardzo korzystnie wpłynąć na wysokość naszego zobowiązania względem fiskusa, a na naszym koncie pojawi się większy zwrot podatku. Deklarację możesz złożyć przy pomocy program PIT, dzięki któremu bez trudu uzupełnisz nie tylko sam formularz, lecz również załączniki i ulgi. Z programu PIT co roku korzystają miliony Polaków – dołącz do wielu zadowolonych użytkowników!

 

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek PIT za 2019 rok − nowe zasady