Kto powinien rozliczyć PIT-36 za 2018?
PIT-36 za 2018 w 2019
Podatnik.Info

Kto powinien rozliczyć PIT-36 za 2018?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Tę deklarację składają też osoby, które uzyskały część dochodów z pominięciem płatnika, tj. bez pośrednictwa pracodawcy czy zleceniodawcy. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

 

W jakich wypadkach należy złożyć deklarację PIT-36?

PIT-36 składany jest w sytuacji, w której nawet niewielki ułamek dochodów musiał być rozliczany samodzielnie, a podatnik sam musiał obliczyć zaliczkę na poczet podatku dochodowego. By móc skorzystać z deklaracji PIT-36, należy rozliczać się przy pomocy skali podatkowej, wynoszącej 18 lub 32 procent. Z przytoczonej skali najczęściej korzystają małe i średnie firmy.

  

Jeśli podatnik zdecyduje się na podatek liniowy, wynoszący 19%, będzie zobowiązany do złożenia deklaracji PIT-36L. Deklaracja PIT-36 nie będzie również obowiązywać przedsiębiorców płacących tzw. zryczałtowany podatek dochodowy, którzy są zobligowani do końca stycznia złożyć deklarację PIT-28. Jeśli podatnik składający PIT-28 posiada więcej niż jedno źródło dochodów objętych skalą podatkową, wówczas należy złożyć dwie deklaracje. Należy też zaznaczyć, że deklaracją PIT-36 nie można rozliczyć strat poniesionych w ubiegłych latach – przy takiej ewentualności należy sięgnąć po formularz PIT-37. W wyliczeniu należności wynikłych z uzyskanych dochodów z pomocą przychodzi program PIT, który posiada wszystkie pomocne do tego funkcje.

 

Kto jeszcze może rozliczyć się z fiskusem przy pomocy PIT-36?

Formularz PIT-36 najczęściej stosowany jest w sytuacji, w której przedsiębiorca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną według zasad ogólnych, z zastosowaniem przytoczonej powyżej skali podatkowej.

  

Deklaracja PIT-36 może zostać złożona przez przedsiębiorcę korzystającego z kredytu podatkowego (Ustawa o PIT, art. 44 ust. 7a). Przywilej ten, polegający na zwolnieniu z obowiązku wpłacania zaliczek na poczet podatku dochodowego w ciągu roku podatkowego, dotyczy nowo powstałych działalności gospodarczych, operujących przez minimum 10 miesięcy. Skorzystanie z tego rozwiązania wiąże się z doliczeniem niezapłaconych zaliczek w ciągu kolejnych 5 lat (20% dochodu rocznego).

  

PIT-36 powinien złożyć podatnik, który prowadził najem, podnajem, dzierżawę bądź poddzierżawę, lub zawarł umowę o zbliżonej charakterystyce, z której dochód jest opodatkowany na zasadach ogólnych, (podatnik nie zdecydował się na opodatkowanie ryczałtem). Za pomocą PIT-36 może się również rozliczyć podatnik, który pracował bądź czerpał dochody ze źródeł znajdujących się poza granicami Polski. Z deklaracji PIT-36 mogą także skorzystać małżeństwa, które decydują się na wspólne rozliczenie podatkowe, o ile przynajmniej jeden małżonek miałby rozliczyć się za pomocą PIT-36 indywidualnie.

  

Deklarację podatkową PIT-36 można złożyć za pomocą programu PIT, umożliwiającego m.in. wpisanie należnych ulg oraz błyskawiczne i bezpieczne przesłanie formularza bezpośrednio do Ministerstwa Finansów. 

Źródło: artykuł został napisany przy współpracy z Justyną Nowak

Loading Comments
Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie deklaracji PIT-37 za 2018 w 2019 – co musisz wiedzieć?