Korty z roku na rok coraz bardziej oblegane
sxc.hu
Skarbiec.biz

Korty z roku na rok coraz bardziej oblegane

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

„Jeszcze dwa lata temu można było wejść na kort od ręki. Teraz trzeba rezerwować godziny z tygodniowym wyprzedzeniem” – twierdzi miłośnik tenisa z Wisły w woj. śląskim. W wielu miejscach w Polsce pojawiają się balony kryjące korty, dzięki którym można grać w tenisa zimą. Wszystko wskazuje na to, że jest to w Polsce coraz bardziej popularny sport. Nie da się nie zauważyć, że wzrost zainteresowania nastąpił po tym jak sukcesy w tej dyscyplinie zaczęli odnościć polscy sportowcy: siostry Radwańskie, Jerzy Janowicz oraz para deblistów Fyrstenberg-Matkowski.

Obecnie – jak wynika z danych Polskiego Związku Tenisowego - mamy w kraju 2038 zawodników licencjonowanych, 305 klubów dysponujących około 3500 kortami, 4500 zarejestrowanych amatorów (z czego 900 aktywnie uczestniczy w zawodach). Niestety PZT nie posiada danych historycznych, więc nie można określić tempa wzrostu liczby amatorów uprawiających tenis.

Jedną z widocznych oznak rosnącej popularności tenisa jest pojawianie się balonów kryjących korty. Ustawienie takiego balonu to koszt 80-100 tys. zł. Jedną z lokalizacji, w której w ostatnich miesiącach pojawił się balon jest Sulejówek pod Warszawą. - Inwestycja była konieczna, aby utrzymać klientów grających w sezonie letnim i aby dać klientom wysoką jakość usług, czego brakowało na okolicznych obiektach – tłumaczy właściciel kortów w Sulejówku, Wojciech Zdanowicz.

Zdanowicz podkreśla, że rozwój tenisa w Polsce mógłby być szybszy, gdyby nie przepisy podatkowe. – Właściciele kortów prowadzą działalność zazwyczaj w formie stowarzyszeń, by być zwolnionym z podatków. Takie rozwiązanie ogranicza jednak rozwój, bo nie można generować zysków. Ponadto buduje się tylko nowe, lekkie obiekty - typu hale pneumatyczne. Wiele starych hal tenisowych zostało zamkniętych, nie są rewitalizowane. Dlaczego? Jeśli kort znajduje się wewnątrz budynku, właściciel musi płacić podatek w wysokości 26 zł od metra kwadratowego. Jeśli najduje się w hali pneumatycznej jest to tylko 2 % od wartości, co jest o wiele bardziej opłacalne – tłumaczy Zdanowicz.

W kierunku rozwoju tenisa w Polsce pewne kroki podjął w ubiegłym roku PZT. W maju 2013 r., przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki, uruchomił program „Tenis 10 na Orlikach”. 70 boisk Orlik z województw śląskiego, dolnośląskiego i małopolskiego, które można w prosty sposób przystosować do gry w tenisa, zostało wyposażonych w zestawy do prowadzenia zajęć z zakresu szkolenia dzieci poniżej lat 10-ciu (małe siatki, znaczniki do wyznaczania mini-kortów, dziecięce rakiety i miękkie piłki). PZT przeszkolił animatorów (dziecięcych trenerów) nie tylko w wymienionych województwach, ale również w Łodzi czy Inowrocławiu. Oby za kilka-kilkanaście lat okazało się, że korty pękają w szwach, a nasz kraj seryjnie produkuje sportowców wchodzących do czołówki rankingu ATP i WTA.


Portal Skarbiec.Biz
 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Działalność gospodarcza w 3 sektorze