Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
Wyniki sondażu: sondaż 211 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

125 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów
Kalendarz podatnika
Kolejne pieniądze dla Polski z funduszy norweskich
Redakcja
http://sxc.hu/

Kolejne pieniądze dla Polski z funduszy norweskich

Podziel się tym artykułem:   

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska i ambasador Norwegii J.E. Enokiem Nygaardem podpisali w ubiegły piątek umowy międzynarodowe, na mocy których Polska otrzyma z Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego kolejną pulę funduszy. Do wykorzystania będzie 578 milionów euro. 

Choć potoczna nazwa funduszy norweskich sugeruje, że pomoc pochodzi z Norwegii, to pieniądze przekażą Polsce również Islandia i Lichtenstein. Fundusze pochodzą bowiem z bilateralnych programów rozwojowych – Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Środki z tych funduszy zostaną przekazane Polsce już po raz drugi. Poprzednią dotację nasz kraj wykorzystał już w 100 procentach. 


Pierwsze nabory wniosków o dotacje z nowej puli ruszą już w przyszłym roku. Pieniądze będą do zagospodarowania do 2016 roku. Najwięcej pieniędzy zostanie przekazanych na ochronę środowiska, ale na wsparcie może liczyć wiele różnych branż, ponieważ nabory wniosków będą ogłaszane oddzielnie dla różnych obszarów tematycznych. Ustanowionych zostanie 19 programów zarządzanych przez Operatorów i zatwierdzanych przez Darczyńców.

 

O dotację będą mogły się starać zarówno podmioty prywatne, jak i publiczne, niezależnie od tego, czy działają komercyjnie czy nie. Wnioskodawcami będą mogły być również organizacje pozarządowe, ale także organizacje międzyrządowe działające na terenie Polski. 

 

Główny cel Mechanizmów Finansowych to zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Minimalna wartość dofinansowania to 170 tys. euro, ale w ramach niektórych programów będą istniały tzw. małe granty o wartości minimalnej od 5 tys. do 250 tys. euro. Poziom dofinansowania z reguły nie będzie przekraczał 85% wydatków kwalifikowanych, chyba że beneficjentem będzie organizacja pozarządowa lub partner społeczny – wtedy będzie to maksymalnie 90%, a w przypadku stypendiów dofinansowanie może sięgać nawet 100% wydatków.

 

Beneficjentami funduszy norweskich jest dwanaście nowych państw członkowskich UE oraz Portugalia, Grecja i Hiszpania. Dla Polski przeznaczono 32% z łącznej kwoty 1 788 mld euro. 

Podziel się tym artykułem: