Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
sondaż 208 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

122 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Kiedy emeryt musi samodzielnie rozliczyć PIT?
Kamil Sztandera
sxc.hu
Podatnik.info

Kiedy emeryt musi samodzielnie rozliczyć PIT?

Podziel się tym artykułem:   

Emeryci lub renciści mogą wydawać się uprzywilejowaną grupą podatników, ponieważ przysługuje im prawo do rozliczenia się z fiskusem wyłącznie za pośrednictwem płatnika. Nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie.

Do końca lutego ZUS i KRUS muszą dostarczyć podatnikom oraz właściwemu dla ich miejsca zamieszkania urzędowi skarbowemu druk PIT-40A (roczne obliczenie podatku przez organ rentowy) lub PIT-11A (informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego). W zdecydowanej większości przypadków emeryt lub rencista nie musi samodzielnie składać żadnego innego zeznania podatkowego w urzędzie niż PIT/40A, złożony przez organ rentowy. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły.

Emeryt lub rencista chce skorzystać z ulg

Jeżeli podatnik chce skorzystać z przysługujących mu ulg i darowizn, to zawsze musi samodzielnie rozliczyć się z fiskusem. Dotyczy to zarówno pracownika rozliczanego przez pracodawcę na druku PIT/40, jak i emeryta lub rencisty, któremu wysokość należnego podatku wyliczył organ rentowy.

Tak więc emeryt lub rencista musi samodzielnie skorzystać np. ulgi rehabilitacyjnej (m. in. na leki), wspólnego rozliczenia z małżonkiem albo odliczenia darowizny z tytułu honorowo oddanej krwi. W prosty sposób można to zrobić np. za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2013, który posiada m.in. druki PIT-36 i PIT-37 oraz załącznik PIT/O (w nim podatnicy odliczają wszelkie ulgi i darowizny z wyjątkiem mieszkaniowej).

Dochody z innych źródeł

Jeżeli emeryt lub rencista uzyskał w 2013 r. inne dochody niż tylko świadczenia wypłacane przez ZUS i KRUS, to również musi samodzielnie wypełnić deklarację podatkową. Może to dotyczyć np.:

  • najmu prywatnego lub dzierżawy obciążonej ryczałtem (PIT-28),
  • dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym (PIT-36L),
  • dochodów kapitałowych (PIT-38),
  • odpłatnego zbycia nieruchomości (PIT-39),
  • obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych.

Płatnik nie może rozliczyć emeryta lub rencisty

W sporadycznych przypadkach organ rentowy nie może rozliczyć podatnika z fiskusem. Stanie się tak, jeżeli:

  • w trakcie 2013r. emeryturę lub rentę wypłacała podatnikowi więcej niż jedna jednostka organizacyjna ZUS albo KRUS, np. w przypadku zmiany miejsca zamieszkania emeryta/rencisty,
  • w trakcie 2013 r. najpierw emeryturę lub rentę wypłacała jednostka organizacyjna ZUS, a następnie jednostka organizacyjna KRUS bądź na odwrót,
  • ZUS lub KRUS realizował w 2013 r. ulgę udzieloną podatnikowi przez urząd skarbowy,
  • ZUS lub KRUS obniżał wysokość zaliczek na podatek PIT, ponieważ podatnik złożył oświadczenie o wspólnym opodatkowaniu z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Wyjątkiem jest sytuacja, w której oświadczenie zostało wycofane przez emeryta lub rencistę w trakcie 2013 r.


Podsumowując, jeżeli którykolwiek z powyższych warunków zostanie spełniony, to organ rentowy wręczy podatnikowi formularz PIT/11A. Na jego podstawie emeryt lub rencista musi samodzielnie rozliczyć się z fiskusem na druku PIT-36 bądź PIT-37 do 30 kwietnia 2014 r.


Podatnik.info 

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl