Gorące tematy
Czy 500 zł na dziecko to dobry pomysł?
sondaż 327 głosów
18%

Tak, gdyż przyczyni się do większej ilości urodzeń dzieci

58 głosów
21%

Nie, gdyż pieniądze trafią do niewłaściwych rodzin

69 głosów
61%

Nie jest to wystarczająca zachęta dla rodziców do posiadania dzieci

200 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Kiedy emeryt musi samodzielnie rozliczyć PIT?
Kamil Sztandera
sxc.hu
Podatnik.info

Kiedy emeryt musi samodzielnie rozliczyć PIT?

Podziel się tym artykułem:   

Emeryci lub renciści mogą wydawać się uprzywilejowaną grupą podatników, ponieważ przysługuje im prawo do rozliczenia się z fiskusem wyłącznie za pośrednictwem płatnika. Nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie.

Do końca lutego ZUS i KRUS muszą dostarczyć podatnikom oraz właściwemu dla ich miejsca zamieszkania urzędowi skarbowemu druk PIT-40A (roczne obliczenie podatku przez organ rentowy) lub PIT-11A (informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego). W zdecydowanej większości przypadków emeryt lub rencista nie musi samodzielnie składać żadnego innego zeznania podatkowego w urzędzie niż PIT/40A, złożony przez organ rentowy. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły.

Emeryt lub rencista chce skorzystać z ulg

Jeżeli podatnik chce skorzystać z przysługujących mu ulg i darowizn, to zawsze musi samodzielnie rozliczyć się z fiskusem. Dotyczy to zarówno pracownika rozliczanego przez pracodawcę na druku PIT/40, jak i emeryta lub rencisty, któremu wysokość należnego podatku wyliczył organ rentowy.

Tak więc emeryt lub rencista musi samodzielnie skorzystać np. ulgi rehabilitacyjnej (m. in. na leki), wspólnego rozliczenia z małżonkiem albo odliczenia darowizny z tytułu honorowo oddanej krwi. W prosty sposób można to zrobić np. za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2013, który posiada m.in. druki PIT-36 i PIT-37 oraz załącznik PIT/O (w nim podatnicy odliczają wszelkie ulgi i darowizny z wyjątkiem mieszkaniowej).

Dochody z innych źródeł

Jeżeli emeryt lub rencista uzyskał w 2013 r. inne dochody niż tylko świadczenia wypłacane przez ZUS i KRUS, to również musi samodzielnie wypełnić deklarację podatkową. Może to dotyczyć np.:

  • najmu prywatnego lub dzierżawy obciążonej ryczałtem (PIT-28),
  • dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym (PIT-36L),
  • dochodów kapitałowych (PIT-38),
  • odpłatnego zbycia nieruchomości (PIT-39),
  • obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych.

Płatnik nie może rozliczyć emeryta lub rencisty

W sporadycznych przypadkach organ rentowy nie może rozliczyć podatnika z fiskusem. Stanie się tak, jeżeli:

  • w trakcie 2013r. emeryturę lub rentę wypłacała podatnikowi więcej niż jedna jednostka organizacyjna ZUS albo KRUS, np. w przypadku zmiany miejsca zamieszkania emeryta/rencisty,
  • w trakcie 2013 r. najpierw emeryturę lub rentę wypłacała jednostka organizacyjna ZUS, a następnie jednostka organizacyjna KRUS bądź na odwrót,
  • ZUS lub KRUS realizował w 2013 r. ulgę udzieloną podatnikowi przez urząd skarbowy,
  • ZUS lub KRUS obniżał wysokość zaliczek na podatek PIT, ponieważ podatnik złożył oświadczenie o wspólnym opodatkowaniu z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Wyjątkiem jest sytuacja, w której oświadczenie zostało wycofane przez emeryta lub rencistę w trakcie 2013 r.


Podsumowując, jeżeli którykolwiek z powyższych warunków zostanie spełniony, to organ rentowy wręczy podatnikowi formularz PIT/11A. Na jego podstawie emeryt lub rencista musi samodzielnie rozliczyć się z fiskusem na druku PIT-36 bądź PIT-37 do 30 kwietnia 2014 r.


Podatnik.info 

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl