Kiedy urzędnicy będą wynagradzani za adekwatnie do...
http://sxc.hu/

Kiedy urzędnicy będą wynagradzani za adekwatnie do swoich kwalifikacji?

Trwa medialna debata na temat ewentualnych zmian w zasadach wynagradzania pracy urzędników. Skupiła się ona jednak na tym, co najprostsze – zabrać trzynastki, czy też nie. Tymczasem podstawowe pytanie powinno brzmieć: co zrobić, aby administracja pracowała sprawnie?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Ktoś zapyta: a co ma biznes do administracji? Otóż ma, i to bardzo wiele. – W warunkach wszechobecnej biurokracji przedsiębiorcy są zmuszeni do częstych wizyt w urzędach. I nic dziwnego, że chcą załatwić swoje sprawy szybko i profesjonalnie. Poza tym to przecież urzędnicy tworzą propozycje zmian prawnych. Aby były one właściwe, muszą być opracowywane przez odpowiednio przygotowanych merytorycznie ludzi – mówi ekspert Pracodawców RP Piotr Rogowiecki.

Czy wszystkie stanowiska w urzędach są potrzebne?

Zdaniem Pracodawców RP konieczne jest przeprowadzenie rzetelnego audytu, który pokaże, jakie stanowiska należy zachować, a jakie można zlikwidować. Nie może być tak, że raz podjęte zatrudnienie w urzędzie gwarantuje pracę do emerytury bez względu na jakość jej wykonywania. – Dziś dochodzi bowiem do absurdalnych sytuacji, w których zatrudnia się urzędników do obsługi tych przyjętych wcześniej – zaznacza Rogowiecki. Zaoszczędzone tą drogą środki można przeznaczyć na podwyżki.

Wynagrodzenie adekwatne do sytuacji na rynku pracy

Zmianie musi także ulec system wynagradzania urzędników. – Zaznaczmy jednak wyraźnie: nikt nie twierdzi, że urzędnik ma zarabiać mało. Jeżeli posiada odpowiednie kompetencje i doświadczenie, a do tego jest kreatywny i dobrze wykonuje swoją pracę, powinien zarabiać zgodnie z sytuacją na rynku pracy i odpowiedzialnością, która na nim ciąży – podkreśla Rogowiecki.

Należy wprowadzić system motywacyjny

Warto także wprowadzić zmiany w systemie motywacyjnym. – Premie i nagrody – tak, ale jedynie za szczególne osiągnięcia i „wychodzenie przed szereg”. Nie może być tak, że te bonusy należą się każdemu. Za wykonywanie obowiązków przysługuje wynagrodzenie – mówi ekspert.

 

Źródło: Pracodawcy RP

Loading Comments
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Bank Światowy: Polscy urzędnicy nie zarabiają za dużo w porównaniu do sektora prywatnego