Jakie leki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Kamil Sztandera
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Jakie leki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

PIT/O druk dołączany do PIT-28, PIT-36 i PIT-37

Prawo do odliczenia wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne przysługuje podatnikom rozliczającym się w zależności od źródeł uzyskiwanych dochodów w zeznaniach PIT-28 (ryczałt) oraz PIT-36 i PIT-37 (skala podatkowa). W tym celu należy dołączyć do któregoś z nich załącznik PIT/O, w którym odliczamy wszystkie ulgi podatkowe poza mieszkaniową, wykazywaną w formularzu PIT/D.

PIT/O stanowi jeden z najpopularniejszych formularzy podatkowych. Przed jego wypełnieniem warto zapoznać się z przygotowanym przez Ministerstwo Finansów dokumentem pt. „broszura PIT/O” lub zdecydowanie bardziej przystępnym w odbiorze artykułem „PIT/O – najczęstsze pomyłki podatników”, w którym nasza redakcja wskazała jakie błędy najczęściej popełniają osoby korzystające z powyższego druku. Jednym z najbardziej nagminnych jest błędne odliczanie wydatków na leki w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Lekarz specjalista a dokumentowanie wydatków

W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć jedynie te leki, które lekarz specjalista uznał za niezbędne do czasowego lub stałego stosowania przez osobę niepełnosprawną. Ustawa nie określa w jaki sposób lekarz ma stwierdzić potrzebę ich zażywania. Oznacza to, że dopuszczalna jest każda forma, nawet ustne stwierdzenie takiego stanu rzeczy przez specjalistę.

Jednak dla celów dowodowych pacjent powinien zadbać o wręczenie przez lekarza dokumentu stwierdzającego konieczność zażywania określonych leków w formie pisemnej, np. zaświadczenia. Powinno one zawierać:

  • kto i kiedy je wystawił, 
  • jakie leki i przez jaki okres powinny być stosowane przez osobę niepełnosprawną.


Zaświadczenie może zostać wydane również po poniesieniu wydatku przez pacjenta.

Pojęcie specjalisty oznacza, że osobą uprawioną do wystawienia zaświadczenia jest każdy lekarz posiadający specjalizację w określonej dziedzinie medycyny, np. onkolog, okulista, dermatolog itd.

W ramach ulgi można odliczyć wszystkie leki spełniające powyższe wymagania, niezależnie od tego, czy są związane z innym schorzeniem niż to, w związku z którym orzeczono niepełnosprawność. Dodatkowo małżonkowie korzystający z ulgi muszą pamiętać o zasadzie indywidualnego przeznaczenia. Oznacza ona, że kwota odliczenia musi być ustalona oddzielnie dla każdej osoby uprawnionej (trzeba odrębnie zsumować wydatki na leki dla każdej osoby niepełnosprawnej).

Zawsze aktualny wzór PIT w programie PIT pro 2013

Podatnik korzystający z ulgi rehabilitacyjnej musi pamiętać o konieczności posiadania aktualnych druków PIT, na których odlicza poniesione wydatki. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, warto skorzystać z programu PIT pro 2013 od Podatnik.info, który jest wyposażony w systematycznie aktualizowane formularze podatkowe (m. in. PIT/O).

W prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem PIT pro 2013. Dołącz do grona 4 000 000 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.

Dzięki temu zyskujesz:

  • Darmowy program za 0 zł
  • Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
  • Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
  • Szybki zwrot nadpłaty podatku
  • Wszystkie aktualne druki PIT 2013/2014 wraz załącznikami
  • Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Chmura PIT)


Pamiętaj! Korzystając z programu PIT pro 2013 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT programem PIT pro 2013.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ulga rehabilitacyjna za 2016 rok – jak odliczyć wydatki na zakup wydawnictw i materiałów szkoleniowych?