Jaki PIT wypełnić? Rodzaje PIT 2019 - który PIT dla kogo? - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika
Jaki PIT wypełnić? Rodzaje PIT 2019 - który PIT dla...
Beata Michoń
FreeImages
Podatnik.Info

Jaki PIT wypełnić? Rodzaje PIT 2019 - który PIT dla kogo?

Podziel się tym artykułem:   

Pomimo postępującej modernizacji i rosnącej liczby narzędzi oraz stron tematycznych, 16 proc. Polaków w dalszym ciągu uważa procedurę złożenia PIT za trudną, a 4 proc. za bardzo trudną. Tak wynika z badań CBOS. Z drugiej strony, Polacy coraz rzadziej korzystają z pomocy specjalistów bądź znajomych. 

Samodzielne złożenie deklaracji podatkowej zadeklarowało w minionym roku dwóch na trzech podatników. Aby pomóc Ci w złożeniu rocznego zeznania, poniżej opisaliśmy najczęściej spotykane rodzaje PIT-ów.

  

Rodzaje PIT-ów przy umowie o pracę i umowach cywilnoprawnych

Najczęściej rozliczaną deklaracją przez Polaków jest PIT-37. Formularz ten wypełniają podatnicy, za których zaliczki na poczet podatku dochodowego wyliczają i odprowadzają pracodawcy – płatnicy podatku. Na płatniku spoczywa obowiązek terminowego przekazania wynagrodzenia swoim pracownikom i opłacenia należnych składek we właściwym urzędzie skarbowym. Pracownik otrzymuje od pracodawcy tzw. kwotę netto („na rękę”), pomniejszoną o wszystkie należne sumy z kwoty całkowitej brutto.

 

Aby poprawnie rozliczyć swoje dochody przy użyciu formularza PIT-37, pracodawca musi dostarczyć zatrudnionym pracownikom formularz PIT-11, na którym będą wyszczególnione wszystkie kwoty, o które zostało pomniejszone wynagrodzenie brutto. Jeśli w ciągu minionego roku kalendarzowego podatnik pracował u więcej niż jednego pracodawcy, kwoty w poszczególnych polach PIT-37 2019 powinny stanowić sumę wartości z otrzymanych PIT-11.

 

Istnieją również sytuacje, w których podatnik spełnia warunki złożenia PIT-37 za 2018 (jak uiszczanie składek za pośrednictwem płatnika), lecz nie może rozliczyć się przy pomocy tego druku. Najczęściej dotyczą one przypadków, w których jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, rozliczaną przy pomocy PIT-36. Jeśli małżeństwo chce dokonać wspólnego rozliczenia, małżonek, który indywidualnie rozliczałby się przy pomocy PIT-37, korzysta wówczas z deklaracji PIT-36.

 

Rodzaje PIT-ów dla przedsiębiorców

Osoby, które trudnią się prowadzeniem działalności gospodarczej, mają do wyboru trzy rodzaje PIT-ów. Opłacalność danej deklaracji zależy w głównej mierze od wysokości osiąganych przez cały rok dochodów, jak również kosztów ich osiągnięcia.

 

PIT-36 przy rozliczeniach wg skali podatkowej

Najpopularniejszą deklaracją pośród przedsiębiorców jest PIT-36. Podobnie jak w przypadku PIT-37, należność względem fiskusa jest wyliczana w oparciu o skalę podatkową, wynoszącą 18% lub 32%. Rozliczenie za pomocą PIT-36 umożliwia przedsiębiorcy skorzystanie z większości dostępnych ulg i odliczeń, jak również pozwala rozliczyć się wraz z małżonkiem przy użyciu jednego formularza.

 

PIT-36L – rozliczenie liniowe

Przedsiębiorcy, których roczne dochody przekraczają 85 528 zł, mogą rozważyć bardziej opłacalne rozliczenie liniowe w wysokości 19%. Stawka ta obowiązuje niezależnie od wysokości dochodów, a obowiązującą deklaracją jest wówczas PIT-36L.  Należy jednak pamiętać, iż to rozwiązanie wiąże się z brakiem możliwości skorzystania m.in. ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem oraz ujęcia w zeznaniu ulgi prorodzinnej.

 

PIT-28, czyli ryczałt ewidencjonowany

Podatnicy, którzy osiągają dochody przy niskich kosztach własnych, mogą rozważyć przejście na rozliczenie przy użyciu tzw. ryczałtu ewidencjonowanego. Rozwiązanie to polega na uiszczeniu podatku w wysokości od 2% do 20% (w zależności od rodzaju działalności) od wartości przychodu. Rozliczając się przy użyciu ryczałtu, należy pamiętać, że w przeciwieństwie do większości deklaracji, termin rozliczenia upływa wraz z końcem stycznia. Formularz, na którym składamy zeznanie podatkowe jako ryczałtowcy, oznaczony jest kodem PIT-28.

  

Powyższe cztery rodzaje PIT-ów mogą być uzupełnione w programie PIT. Aplikacja pomoże użytkownikowi w uzupełnianiu obowiązującej go deklaracji wraz załącznikami oraz z wyborem odpowiedniego urzędu skarbowego. Program błyskawicznie prześle dokumenty wprost na serwery Ministerstwa Finansów i wyświetli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Skorzystaj z bezpiecznego programu PIT, a rozliczenie z fiskusem będzie prostsze niż kiedykolwiek! 

 

Podziel się tym artykułem: