
Zobacz, w jakich przypadkach pieniądze nie trafią do Twojej kieszeni i ile możesz czekać na zwrot podatku.
Zwrot podatku to podstawowe prawo podatników. Mają oni obowiązek regulowania podatków o wartości, którą przewidują przepisy prawa. Odprowadzenie zbyt wysokiej kwoty (lub odprowadzenie podatku wtedy, gdy nie zachodził taki obowiązek) skutkuje jej zwrotem przez państwo. Urząd skarbowy ma 90 dni na wypłatę zwrotu od dnia rozliczenia się podatnika z fiskusem. Pieniądze można otrzymać w gotówce lub przelewem na rachunek bankowy podatnika.
Kluczową kwestią przy obliczaniu zwrotu podatku jest wybrana forma opodatkowania. Tylko przedsiębiorcy mają możliwość zadecydowania, według której z nich będą rozliczać się z urzędem skarbowym. Pozostali podatnicy korzystają z narzuconych im form:
Zwrot podatku przysługuje też przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą. Mają oni możliwość rozliczania się na podstawie:
Zwrot podatku czeka na tych podatników, którzy w deklaracji rocznej wykażą nadpłatę podatku. Innymi słowy oznacza to, że do budżetu państwa odprowadzili za dużo podatku. Otrzymasz zwrot podatku, jeśli w poprzednim roku:
Istnieją też sytuacje, w których nie tylko zwrot podatku nie jest możliwy, ale dodatkowo podatnik musi uregulować niedopłatę względem urzędu skarbowego. Jeśli zeznanie roczne wykaże niedopłatę, podatnik powinien uregulować właściwą kwotę jeszcze przed upływem terminu składania deklaracji podatkowych. Po tym czasie urząd ma obowiązek naliczania zaległych odsetek.
Kiedy może nastąpić niedopłata podatku? Powodem może być np. wpłacanie zaliczek na podatek według I stopnia skali, a jednocześnie osiągnięcie II progu dochodu rocznego. Wtedy, gdy podatnik powinien rozliczać się według innego progu, będzie zobowiązany do opłacenia różnicy. Zwrot podatku nie nastąpi też wtedy, gdy nadpłata podatku nie przekroczy 8,70 zł. To ustalona kwota, poniżej której podatek nie podlega zwrotowi.
Artykuł opracowany przy współpracy z Justyna Nowak