
W Polsce zjawisko zatorów płatniczych stanowi duży problem dla wielu przedsiębiorców. Dlatego warto zadbać o zyskanie statusu małego podatnika, dzięki czemu nasi kontrahenci chętniej będą spłacać nam należności w terminie z powodu wynikających dla nich z tego faktu korzyści.
Stanie się tak dlatego, ponieważ mali podatnicy mają prawo rozliczać podatek VAT metodą kasową, a nie powszechnie stosowaną memoriałową. Przypomnijmy, że zasady rozliczeń kasowych reguluje art. 21 ust. 1 ustawy o VAT.
Czytaj więcej o tym kim jest mały podatnik i jakie przysługują mu przywileje.
Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 21422. Resort wskazuje w niej, że zgodnie z art. 18 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku nabycia przez podatnika (kontrahenta) innego niż mały podatnik towarów i usług udokumentowanych fakturą oznaczoną zgodnie z odrębnymi przepisami „metoda kasowa”, podatnik (kontrahent) może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określoną w tej fakturze w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym:
Celem powyższego rozwiązania jest skłonienie kontrahentów małych podatników korzystających z metody kasowej do jak najszybszego regulowania wobec nich należnych im środków.
Ponadto zgodnie z art. 86 ust. 16 ustawy o VAT, małemu podatnikowi przysługuje możliwość obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za kwartał, w którym spłacił całość lub część płatności wynikającej z otrzymanej od kontrahenta faktury, jednak nie wcześniej niż z dniem jej otrzymania. Natomiast zapłacenie części należności daje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego odpowiadającą części uregulowanej płatności.
Niestety kontrahenci pomimo różnych dogodności oferowanych przez polskie przepisy prawne nie zawsze chcą płacić przedsiębiorcom za oferowane towary lub usługi w terminie. Takie działanie może być przyczyną problemów finansowych wielu firm, szczególnie małych. W takim przypadku konieczne wydaje się skorzystanie z usług profesjonalnego windykatora, który skutecznie przekona dłużnika do spłaty zaległości.
- Działania windykacyjne skoncentrowane są na odzyskaniu należności w jak najkrótszym czasie. W tym celu wykorzystywane są najbardziej efektywne narzędzia dla poszczególnych wierzytelności. Niejednokrotnie osobiste spotkanie z dłużnikiem i negocjowanie warunków spłaty należności jest skuteczniejsze niż rozmowy telefoniczne i wysyłanie pism wzywających do zapłaty. Z uwagi na fakt, że przedsiębiorcy zawierają umowy także poza rynkiem lokalnym, często utrudniony jest ich bezpośredni kontakt z kontrahentami. Ponadto istotne jest, aby osoby kontaktujące się z dłużnikiem posiadały odpowiednie przygotowanie i wiedzę dotyczącą możliwości polubownego odzyskania należności. Wygodnym rozwiązaniem jest korzystanie z usług wykwalifikowanego windykatora, który będzie podejmował wszelkie możliwe działania, aby odzyskać zaległe środki pieniężne - podkreśla Jolanta Wodniak, Dyrektor Handlowy Gredan Sp. z o. o.
Podatnik.info