Jak zachęcić kontrahenta do zapłaty w terminie?
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Jak zachęcić kontrahenta do zapłaty w terminie?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Stanie się tak dlatego, ponieważ mali podatnicy mają prawo rozliczać podatek VAT metodą kasową, a nie powszechnie stosowaną memoriałową. Przypomnijmy, że zasady rozliczeń kasowych reguluje art. 21 ust. 1 ustawy o VAT.

Czytaj więcej o tym kim jest mały podatnik i jakie przysługują mu przywileje.

Warto robić interesy z małym podatnikiem

Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 21422. Resort wskazuje w niej, że zgodnie z art. 18 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku nabycia przez podatnika (kontrahenta) innego niż mały podatnik towarów i usług udokumentowanych fakturą oznaczoną zgodnie z odrębnymi przepisami „metoda kasowa”, podatnik (kontrahent) może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określoną w tej fakturze w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym:

  • uregulował część należności na rzecz małego podatnika,
  • uregulował w całości należność na rzecz małego podatnika.


Celem powyższego rozwiązania jest skłonienie kontrahentów małych podatników korzystających z metody kasowej do jak najszybszego regulowania wobec nich należnych im środków.
Ponadto zgodnie z art. 86 ust. 16 ustawy o VAT, małemu podatnikowi przysługuje możliwość obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za kwartał, w którym spłacił całość lub część płatności wynikającej z otrzymanej od kontrahenta faktury, jednak nie wcześniej niż z dniem jej otrzymania. Natomiast zapłacenie części należności daje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego odpowiadającą części uregulowanej płatności.

Jest sposób na nieuczciwego kontrahenta

Niestety kontrahenci pomimo różnych dogodności oferowanych przez polskie przepisy prawne nie zawsze chcą płacić przedsiębiorcom za oferowane towary lub usługi w terminie. Takie działanie może być przyczyną problemów finansowych wielu firm, szczególnie małych. W takim przypadku konieczne wydaje się skorzystanie z usług profesjonalnego windykatora, który skutecznie przekona dłużnika do spłaty zaległości.

- Działania windykacyjne skoncentrowane są na odzyskaniu należności w jak najkrótszym czasie. W tym celu wykorzystywane są najbardziej efektywne narzędzia dla poszczególnych wierzytelności. Niejednokrotnie osobiste spotkanie z dłużnikiem i negocjowanie warunków spłaty należności jest skuteczniejsze niż rozmowy telefoniczne i wysyłanie pism wzywających do zapłaty. Z uwagi na fakt, że przedsiębiorcy zawierają umowy także poza rynkiem lokalnym, często utrudniony jest ich bezpośredni kontakt z kontrahentami. Ponadto istotne jest, aby osoby kontaktujące się z dłużnikiem posiadały odpowiednie przygotowanie i wiedzę dotyczącą możliwości polubownego odzyskania należności. Wygodnym rozwiązaniem jest korzystanie z usług wykwalifikowanego windykatora, który będzie podejmował wszelkie możliwe działania, aby odzyskać zaległe środki pieniężne - podkreśla Jolanta Wodniak, Dyrektor Handlowy Gredan Sp. z o. o.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak skutecznie postępować z dłużnikiem?