Jak wypełnić PIT-37 za 2018 samemu?
pixabay.com
Podatnik.Info

Jak wypełnić PIT-37 za 2018 samemu?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Można go wypełnić samodzielnie, trzeba tylko pamiętać o kilku kwestiach. Jak wypełnić PIT, by poprawnie się rozliczyć?

 

Jak wypełnić PIT-37 i zaznaczyć właściwy sposób opodatkowania?

Wypełnienie zeznania podatkowego PIT-37 bywa problematyczne zwłaszcza w kilku punktach. O ile wypisanie danych osobowych nie nastręcza trudności, nie każdy wie jaki sposób opodatkowania należy zaznaczyć. Jak wypełnić PIT nie wiedząc, co dokładnie oznaczają poszczególne opcje? Warto pamiętać, że podatnik może się rozliczać:

 • indywidualnie – jeśli rozlicza się sam bez korzystania z preferencyjnych kwot naliczania podatku,
 • wspólnie z małżonkiem,zgodnie z wnioskiem, o którym mowa w art. 6 ust. 2 ustawy – należy wybrać tę rubrykę jeśli małżonkowie chcą złożyć wspólne zeznanie podatkowe, obowiązuje ich wspólnota majątkowa i w czasie całego roku podatkowego po z5zostawali małżeństwem,
 • wspólnie z małżonkiem, zgodnie z wnioskiem, o którym mowa w art. 6a ust. 1 ustawy – to propozycja dla osób, które:
  • zawarły związek małżeński jeszcze zanim zaczął się rok podatkowy, ale małżonek zmarł przed jego końcem,
  • pozostawały w małżeństwie przez cały rok podatkowy, ale małżonek zmarł przed złożeniem deklaracji podatkowej.
  • w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci – tę rubrykę mogą zaznaczyć osoby, które wychowywały samotnie dziecko choćby przez jeden dzień w czasie trwania roku podatkowego.

W punkcie 7 i 8 deklaracji PIT-37można zaznaczyć, czy podatnik chce się rozliczaćw sposób przewidziany w art. 29 ust. 4 ustawy – podatnik lub małżonek. Rubryka nr 7 jest przeznaczona dla osób, które mają rezydencję podatkową za granicą (w kraju UE, Szwajcarii bądź innym państwie wchodzącym w skład EOG) i chcą opodatkować przychody na ogólnych zasadach. Natomiast rubryka nr 8 dotyczy przypadku, gdy taką rezydencję posiada małżonek podatnika.

  

Tabela dochodów i strat – jak ją wypisać?

Kwestie związane z kosztami również mogą budzić wątpliwości. Jak wypełnić PIT wczęści C, w której mają się znaleźć informacje o dochodach lub stratach?Wbrew pozorom nie jest to trudne– wystarczy mieć na uwadze różne rodzaje źródeł przychodów. Wszystkie potrzebne dane znajdują się w części E formularza PIT-11. Podatnik powinien go wcześniej otrzymać od swoich pracodawców. Warto zaznaczyć, że jeśli podatnik decyduje się na rozliczenie z małżonkiem, konieczne staje się również wypełnienie części C.2.

  

Odliczenie od dochodu – co warto wiedzieć?

Jeśli podatnikowi przysługuje odliczenie od dochodu, powinien ująć to w swojej deklaracji. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, co uprawnia do odliczeń, które należy wpisać w polach 105-110. Mogą to być np. wydatki na internet, darowizny różnego rodzaju, składki ZUS i ulgi rehabilitacyjne. Warto przed wypełnieniem deklaracji sprawdzić, za co przysługują ulgi w danym roku podatkowym. Następnie trzeba obliczyć wysokość dochodu po odliczeniach. W tym celu należy od sumy dochodu po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne odjąć sumę kwot z poz. 105, 106, 107 i 109.

 

Wysokość podatku – co należy wiedzieć?

Zastanawiając się nad tym, jak wypełnić PIT, wiele osób obawia się obliczeń związanych z wysokością podatku. Dlatego trzeba mieć na uwadze, że w zależności od sposobu rozliczeń należy uznać za podstawę dochodówkwotę z pozycji 111 (indywidualne rozliczenia) lub połowę kwoty z poz. 111 (dla os. rozliczających się łącznie z małżonkiem oraz samotnie wychowujących dzieci). Następnie trzeba podliczyć podatek od podstawy z poz. 112. przyjmując aktualną skalę podatkową. Osoby, które nie rozliczają się indywidualnie powinny pomnożyć tę sumę razy dwa.

 

Odliczenia od podatku – ulgi

Ta część zeznania podatkowego może problematyczna dla tych osób, które nie wiedzą,co uprawnia ich do odliczeń. Podatnicy wypełniający PIT-37 korzystają z następujących ulg:

 • prorodzinnej,
 • za pracę za granicą.

Mogą oni również odliczyć od podatku składki zdrowotne.

Opisane wyżej kwestie związane z wypełnianiem deklaracji podatkowych, stanowią często problem dla osób, które decydują się na samodzielne rozliczanie. Na szczęście osoby, które nie są pewne, jakwypełnić PIT wcale nie muszą robić tego same. Łatwiejszym rozwiązaniem może być skorzystanie z darmowego programu do składania PIT, który sam oblicza wysokość kwot, jakie należy podać w formularzu. Trzeba się tylko upewnić, że program jest uaktualniany i przy jego tworzeniu zostały wzięte pod uwagę zmiany w przepisach dotyczących rozliczeń z fiskusem. Jeśli tak jest, złożenie zeznania podatkowego powinno być prostym zadaniem.

 

Artykuł powstał przy współpracy ze spejcliastą ds. finansów Beatą Michoń 

Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak wypełnić PIT za 2018 online prawidłowo? Najczęstsze błędy w PIT 2019