Jak w prosty sposób odliczyć ulgę na krew?
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Jak w prosty sposób odliczyć ulgę na krew?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Ważne jednak, aby podatnik pamiętał o kilku podstawowych zasadach w czasie dokonywania odliczeń ulgi z tytułu honorowo oddanej krwi.
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, obliczając darowiznę przekazanej krwi lub jej składników, należy pomnożyć ilość (wyrażoną w litrach) przez kwotę 130 zł. Jest to kwota ekwiwalentu pieniężnego przysługującego za litr pobranej krwi.


W prosty sposób można to zrobić za pomocą całkowicie darmowego programu Program PIT Pro 2015/2016 od Podatnik.info. Intuicyjne menu oraz system podpowiedzi pozwoli szybko i łatwo przejść użytkownikowi przez kolejne etapy rozliczenia PIT-u za 2015 rok na portalu podatkowym.


Szczególnie, że z roku na rok Ministerstwo Finansów coraz intensywniej zachęca podatników do elektronicznego składania deklaracji podatkowych. Głównym atutem takiego rozwiązania jest oszczędność czasu, ponieważ podatnik nie musi tracić go na wychodzenie z domy czy stanie w kolejkach w urzędzie skarbowym albo poczcie. Z kolei kiedy nie jesteśmy czegoś pewni, zawsze można np. skorzystać z pomocy konsultanta za pomocą wykonania telefonu do Krajowej Informacji Podatkowej.


Przykład


Pan Andrzej w 2015 roku przekazał honorowo 1,8 litra krwi, a także 2 litry osocza. Jak obliczyć kwotę ulgi? Niezależnie, czy w formie darowizny dawca przekazał krew, czy osocze – przy odliczeniu stosuje się tą samą stawkę w wysokości 130 zł za 1 litr. Tak więc w przypadku Pana Andrzeja wartość oddanej krwi wyniesie 234 zł (1,8 litra x 130 zł), a przekazanego osocza 260 zł (2 litry x 130 zł). W takim przypadku łączna kwota darowizny do odliczenia za 2015 r. wynosi 494 zł.


Źródło: Ministerstwo FinansówPodatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jeżeli twoje dziecko pracowało w wakacje, to i tak niekiedy możesz odliczyć ulgę prorodzinną