Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Jak utrzymać płynność finansową w firmie
shutterstock.com
materiał zewnętrzny

Jak utrzymać płynność finansową w firmie

Skuteczne prowadzenie działalności gospodarczej wymaga od przedsiębiorcy spełnienia wielu warunków. Z jednej strony należy dbać wciąż o rozwój firmy, zarówno pod względem dochodowym, jak i inwestycyjnym, z drugiej strony trzeba posiadać środki do regulowania firmowych zobowiązań finansowych.

Jak więc zachować równowagę pomiędzy dochodami a wydatkami przedsiębiorstwa?

Co to jest płynność finansowa

Przedsiębiorca, prowadząc działalność gospodarczą, szczególnie jednoosobową, musi posiadać niezmiernie szeroką wiedzę z zakresu funkcjonowania firmy jako całości. Musi być nie tylko specjalistą w swojej dziedzinie, ale także niezłym księgowym, specjalistą od spraw marketingu, zaopatrzeniowcem i wykonawcą. Wszystkie te aktywności realizowane na dobrym poziomie sprawią, że z pewnością odniesie sukces finansowy.

Prowadząc własną firmę, należy jednak jeszcze zwrócić uwagę na niezmiernie ważny aspekt, jakim jest utrzymanie płynności finansowej, która jest niczym innym jak zdolnością firmy do regulowania własnych zobowiązań krótkoterminowych. Płynność finansowa w firmie jest zatem jednym z podstawowych elementów, o który powinno dbać każde przedsiębiorstwo, ponieważ jej brak, może w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do bankructwa. Jednak zbyt wysoki jej poziom, może z kolei prowadzić do znacznego zmniejszenia rentowności przedsiębiorstwa – zamrożone pieniądze nie pracują i powodują spadek konkurencyjności firmy na rynku. Jak więc dbać o odpowiednią płynność firmowych finansów?

Sposoby na utrzymanie odpowiedniej płynności finansowej

Zarówno wysoki, jak i zbyt niski poziom płynności finansowej firmy, może prowadzić do spadku dochodów, a w konsekwencji do zamknięcia przedsiębiorstwa z powodów bankructwa lub nierentowności. W przypadku zbyt wysokiej płynności wystarczy zacząć mądrze inwestować lub zwiększać produkcję. W przypadku zbyt niskiej płynności, sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Opóźnienia w spłacaniu zobowiązań względem kontrahentów mogą skutkować obniżeniem wiarygodności i spadkiem liczby zamówień, co bezpośrednio przełoży się na dochody firmy. Co więcej, płatności względem organów podatkowych oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy regulować w sposób terminowy, ponieważ opóźnianie opłat grozi wysokimi karami pieniężnymi. W takiej sytuacji, kiedy nie dysponujemy wystarczającą ilością środków do realizacji płatności, doskonałym rozwiązaniem jest posiadanie linii kredytowej w banku lub korzystanie z pożyczek oferowanych przez instytucje finansowe, nie posiadające statusu banków, takie na przykład jak Net Credit, które na przyjaznych zasadach pożyczą firmie potrzebną gotówkę.

Najbardziej niekorzystna sytuacja dla przedsiębiorcy ma miejsce wtedy, kiedy to kontrahenci opóźniają zapłacenie za wykonane usługi lub sprzedane towary. W takiej sytuacji pozostaje przedsiębiorcy jedynie ściąganie należności oraz unikanie niesolidnych kooperantów.

Loading Comments