Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

 Jak skutecznie złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy?
http://sxc.hu/
inf.prasowa

Jak skutecznie złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy?

Wakacje i sezon urlopowy zbliżają się wielkimi krokami. W ferworze szukania atrakcyjnych ofert wyjazdowych i kompletowania walizki nie można zapomnieć o… formalnościach. Jak i kiedy złożyć wniosek urlopowy aby nie narazić się na konflikty z szefostwem? Oto praktyczny przewodnik.

Znajomość prawa będzie na pewno działała na korzyść pracownika. Przepisy dotyczące urlopów reguluje szczegółowo kodeks pracy. Warto zajrzeć tam, jeżeli chcemy przekonać się ile właściwie dni urlopu nam przysługuje. Mówiąc w skrócie: pracownikowi, który przepracował krócej niż 10 lat przysługuje 20 dni urlopu, jeżeli jednak przepracował on ponad dekadę to na urlopie może spędzić 26 dni.

Wygraj z czasem

Jeśli wiemy już ile dni urlopu nam przysługuje możemy zatroszczyć się o poprawne złożenie wniosku urlopowego. Trzeba wziąć tu pod uwagę kilka kwestii. Jeżeli w zakładzie pracy działa organizacja związkowa pracodawca ustala plan urlopów uwzględniając potrzeby pracowników i konieczność ciągłości pracy. Jeżeli jednak w zakładzie pracy nie istnieje organizacja związkowa (lub istniejąca organizacja wyrazi na to zgodę) to wtedy nie sporządza się planów urlopów, a pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Teraz czas na najważniejsze pytanie: jak wcześnie należy złożyć wniosek o urlop? Mówiąc krótko – im szybciej tym lepiej. – Wczesne złożenie wniosku urlopowego pozwala pracodawcy na   skonstruowanie planu pracy, które umożliwi harmonijnie funkcjonowanie firmy także w okresie wakacyjnym – mówi Weronika Florkowska executive assistant w firmie PrimeSoft Polska. – Na takim działaniu zyskuje też sam pracownik, ponieważ ma wtedy prawie pewność, że urlop zostanie mu przydzielony – zauważa Florkowska. Warto pamiętać też, że wniosek o urlop składa się w formie pisemnej. Należy dokładnie w nim zaznaczyć w jakich dniach chcemy wziąć urlop.

Kiedy pracodawca wzywa...

Wśród pracowników często pojawia się pytanie o powody, przez które można zostać wezwanym do przerwania urlopu. Wątpliwości rozwiewa mecenas Jakub Brykczyński z Kancelarii Adwokackiej Brykczyński i Partnerzy – Według art. 167 Kodeksu Pracy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Oczywiście prawo nakłada na niego obowiązek pokrycia kosztów bezpośrednio związanych z nagłym odwołaniem urlopu – zauważa mec. Brykczyński.

Odmówili tobie urlopu?

Warto pamiętać, że w określonych przypadkach pracodawca może odmówić udzielenia urlopu, czyli de facto przesunąć go w czasie, bo prawa do wypoczynku odebrać nie może. Artykuł 164 punkt drugi kodeksu pracy mówi, że przesunięcie terminu urlopu jest dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeśli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Oczywiście w takim przypadku pracodawca powinien uzasadnić swoją decyzję. Pracownikowi pozostaje pogodzić się z postanowieniem pracodawcy lub (jeśli uważa, że niesłusznie przesunięto mu termin urlopu) szukać pomocy w Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Loading Comments