Jak rozliczyć przychody z najmu ryczałtem w PIT-28 do 31...
Pixabay.com
Podatnik.info

Jak rozliczyć przychody z najmu ryczałtem w PIT-28 do 31 stycznia 2018 roku?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Jak obliczyć podstawę opodatkowania najmu w ryczałcie w PIT za 2017 rok?


Podatnicy, którzy w 2017 roku uzyskali zarobki z najmu lokalu rozliczanego w formie ryczałtu ewidencjonowanego, wypełniając PIT-28 pod uwagę biorą wyłącznie dochód. W ich przypadku koszty uzyskaniu przychodu nie mają znaczenia.


Natomiast czy ryczałtowcy powinni wliczać media do podstawy opodatkowania jest uzależnione od zapisów w umowie zawartej z osobą wynajmującą lokal lub go dzierżawiącą. Jako przychód należy zaliczyć wszystko co stanowi zapłatę. Oznacza to, że jeśli media stanowią część świadczonej usługi najmu bądź dzierżawy, to podatnik musi je doliczyć do podstawy opodatkowania.

Dokumentowanie wydatków związanych z najmem

Podatnik uzyskujący korzyści finansowe z najmu rozliczanego w formie ryczałtu nie ma obowiązku prowadzenia specjalnej ewidencji dochodów. Musi posiadać dowody legalności ich osiągnięcia, jak umowy czy faktury, gdy lokal jest wynajmowany bądź oddany w dzierżawę w ramach działalności gospodarczej.

Ponadto właściciel powinien zadbać o posiadanie dokumentów potwierdzających ponoszenie kosztów związanych z funkcjonowaniem lokalu. Takich, jak np. opłaty za media (rachunki za gaz, prąd itd.).

Rozlicz ryczałt za najem online z Podatnik.info

W przypadku ryczałtu wysokość stawki podatku wynosi 8,5 proc. Od 2018 roku wzrośnie do 12,5 proc., jeżeli przychody z najmu przekroczą kwotę 100 tys. zł w roku podatkowym. Podatnik ma obowiązek odprowadzenia pierwszej zaliczki na podatek dochodowy w momencie, kiedy dochód z najmu lub dzierżawy przekroczy 6 zł. PIT-28 należy przesłać do urzędu skarbowego do 31 stycznia 2018 roku muszą złożyć PIT-28 do urzędu skarbowego.

W prosty sposób można to zrobić  za pomocą systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów za pośrednictwem portalu podatkowego Podatnik.info, który udostępnia całkowicie bezpłatny program PIT Pro 2017/2018. Do rozliczenia z fiskusem wystarczy podać pięć następujących danych, na podstawie których organ podatkowy identyfikuje tożsamość podatnika:

  • imię,
  • nazwisko
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu z PIT za 2016 rok.


Gdy weryfikacja tożsamości podatnika będzie pozytywna, intuicyjny kreator pomoże użytkownikowi wypełnić kolejne etapy rozliczenia za ubiegły rok. Po otrzymaniu od portalu podatkowego Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), możemy być pewni, że PIT-28 dotarł do urzędu skarbowego.

 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jakie ulgi w PIT-28 w 2018 roku dla ryczałtowców?