Jak rozliczyć PIT przez internet za 2018 rok? PIT 2019
FreeImages
Podatnik.Info

Jak rozliczyć PIT przez internet za 2018 rok? PIT 2019

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

  

Poprawne uzupełnienie wiążącej nas deklaracji może być prostsze niż nam się wydaje.

 

Jak rozliczyć PIT przez internet za pomocą programu PIT?

Na pytanie o to, jak rozliczyć PIT przez internet, można udzielić więcej niż jednej odpowiedzi. Mimo iż duża liczba podatników pozostaje przy tradycyjnej deklaracji papierowej, z każdym rokiem rośnie liczba  osób, zdecydowanych na rozliczenie PIT online. Proces rozliczenia PIT przez internet nie należy do rzeczy trudnych. W celu poprawnego wypełnienia obowiązującej nas deklaracji, podatnik musi tylko wybrać właściwy dla siebie druk i zaznaczyć dotyczącą go opcję zeznania: dla osoby indywidualnej, rozliczającej się z małżonkiem, lub jako samotny rodzic.  

  

W przypadku najczęściej spotykanej deklaracji PIT-37, wymaganym dokumentem będzie jedynie otrzymany od pracodawcy-płatnika PIT-11, w oparciu o który będziemy w stanie wypełnić pola dotyczące osiągniętych przychodów. Samą procedurę złożenia PIT przez internet umożliwi nam PIT-11 z roku wcześniejszego. Przychody w nim zawarte będą stanowiły podstawowe dane w procesie sprawdzenia tożsamości podatnika. Do właściwego wypełnienia PIT-36 prowadzący działalność gospodarczą przedsiębiorca, będzie musiał znać swój numer PIT oraz dysponować dokumentacją przeprowadzonego na koniec roku remanentu i uzupełnioną księgą przychodów i rozchodów, w której zostaną zawarte informacje o poniesionych w trakcie roku podatkowego kosztach. Poprawna dokumentacja zawiera również informacje na temat przychodów, osiągniętych przez pracowników.

  

Dysponując opisanymi powyżej dokumentami, podatnik będzie w stanie uzupełnić e-deklarację przy asyście programu PIT. Aplikacja pomoże użytkownikowi wyliczyć właściwe kwoty dla poszczególnych kolumn, a całkowicie uzupełniony PIT będzie mógł zostać wysłany na serwery Ministerstwa Finansów. Prawidłowy przebieg tej operacji zostanie potwierdzony otrzymaniem Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

  

Jak rozliczyć PIT przez internet z uwzględnieniem należnych ulg?

W celu jak najkorzystniejszego dla podatnika rocznego bilansu podatkowego, powinien on sprawdzić aktualnie honorowane ulgi i zastosować te, które mu się należą. Do najczęściej uwzględnianych ulg należy ulga prorodzinna. Umożliwia ona rodzicowi odliczenie od finalnej kwoty podatku ponad 1100 zł rocznie za pierwsze dziecko, a wartość ta rośnie wraz z liczbą dzieci. Drugim najczęściej spotykanym upustem jest ulga rehabilitacyjna, która umożliwia osobom o orzeczonej niepełnosprawności ubiegać się o odpis od podatku pewnego rodzaju wydatków.

 

Warto również zainteresować się możliwością odliczenia ulgi na internet oraz na leki (w ramach ulgi rehabilitacyjnej). Pierwsza z nich zezwala na dwuletnie odliczenie w wysokości 760 zł z poniesionych w ciągu roku opłat z tytułu dostępu do internetu. Druga zakłada odpisanie od podatku kwot wydanych na lekarstwa na receptę, związanych bezpośrednio z niepełnosprawnością – odliczenie przysługuje wówczas w ramach kwot powyżej pułapu 100 zł. Jeśli w marcu 2018 r. osoba niepełnosprawna wydała na lekarstwa 340 zł, może ubiegać się o odpisanie kwoty 240 zł.

  

Bez względu na liczbę należnych ulg, złożenie deklaracji przy pomocy Programu PIT będzie stanowić najlepszą alternatywę dla papierowej deklaracji. Na jego korzyść przemawia związane z nim bezpieczeństwo całego procesu składania PIT, jak również wygoda samego uzupełnienia treści dokumentu. Decydując się na program PIT, podatnik ma również możliwość gromadzenia wszystkich niezbędnych dokumentów w jednym miejscu, dzięki czemu rozliczenie z fiskusem jest klarowniejsze i prostsze niż w przypadku zeznania drukowanego.

  

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś

  

Autor artykułu: Justyna Nowak

Loading Comments
Gorące tematy
Najlepsza faktura to:
Wyniki sondażu: sondaż 145 głosów
35%

tradycyjna

51 głosów
49%

elektroniczna bez podpisu

71 głosów
16%

elektroniczna z podpisem

23 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Przewodnik Ekonomiczny#5 Skąd się bierze inflacja?