Jak obliczyć zwrot podatku 2017/2018? Sprawdź, czy...
pixabay.com
Ministerstwo Finansów

Jak obliczyć zwrot podatku 2017/2018? Sprawdź, czy przysługuje Ci zwrot podatku

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Zobacz, w jakich przypadkach pieniądze nie trafią do Twojej kieszeni i ile możesz czekać na zwrot podatku.

Co to jest zwrot podatku?

Zwrot podatku to podstawowe prawo podatników. Mają oni obowiązek regulowania podatków o wartości, którą przewidują przepisy prawa. Odprowadzenie zbyt wysokiej kwoty (lub odprowadzenie podatku wtedy, gdy nie zachodził taki obowiązek) skutkuje jej zwrotem przez państwo. Urząd skarbowy ma 90 dni na wypłatę zwrotu od dnia rozliczenia się podatnika z fiskusem. Pieniądze można otrzymać w gotówce lub przelewem na rachunek bankowy podatnika.

Zwrot podatku a forma opodatkowania

Kluczową kwestią przy obliczaniu zwrotu podatku jest wybrana forma opodatkowania. Tylko przedsiębiorcy mają możliwość zadecydowania, według której z nich będą rozliczać się z urzędem skarbowym. Pozostali podatnicy korzystają z narzuconych im form:

 • ci, którzy uzyskują przychody wyłącznie za pośrednictwem płatnika, rozliczają się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej i wypełniają PIT-37,
 • ci, którzy posiadają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych poza terenem RP, rozliczają się przy zastosowaniu skali podatkowej i również wypełniają PIT-37,
 • ci, którzy uzyskali w poprzednim roku przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub umów o podobnym charakterze, rozliczają się ryczałtowo i wypełniają PIT-28.

Zwrot podatku przysługuje też przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą. Mają oni możliwość rozliczania się na podstawie:

 • podatku dochodowego od osób prawnych – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • podatku liniowego – osoby fizyczne,
 • podatku progresywnego – osoby fizyczne,
 • podatku zryczałtowanego – osoby fizyczne,
 • karty podatkowej – osoby fizyczne,
 • podatku tonażowego – osoby fizyczne.

Kiedy możesz liczyć na zwrot podatku?

Zwrot podatku czeka na tych podatników, którzy w deklaracji rocznej wykażą nadpłatę podatku. Innymi słowy oznacza to, że do budżetu państwa odprowadzili za dużo podatku. Otrzymasz zwrot podatku, jeśli w poprzednim roku:

 • zostały Ci pobrane zaliczki wyższe, niż wynikało to z obowiązku,
 • płatnik (czyli najczęściej pracodawca) pobrał nienależny podatek,
 • korzystałeś z ulg podatkowych (np. ulgi internetowej lub ulgi na dziecko).

Istnieją też sytuacje, w których nie tylko zwrot podatku nie jest możliwy, ale dodatkowo podatnik musi uregulować niedopłatę względem urzędu skarbowego. Jeśli zeznanie roczne wykaże niedopłatę, podatnik powinien uregulować właściwą kwotę jeszcze przed upływem terminu składania deklaracji podatkowych. Po tym czasie urząd ma obowiązek naliczania zaległych odsetek.

Kiedy może nastąpić niedopłata podatku? Powodem może być np. wpłacanie zaliczek na podatek według I stopnia skali, a jednocześnie osiągnięcie II progu dochodu rocznego. Wtedy, gdy podatnik powinien rozliczać się według innego progu, będzie zobowiązany do opłacenia różnicy. Zwrot podatku nie nastąpi też wtedy, gdy nadpłata podatku nie przekroczy 8,70 zł. To ustalona kwota, poniżej której podatek nie podlega zwrotowi.

Artykuł opracowany przy współpracy z Justyna Nowak

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak zgłosić numer konta bankowego do przelania zwrotu podatku w PIT program online?