Jak obliczyć kwotę ulgi prorodzinnej, kiedy dziecko jest...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Jak obliczyć kwotę ulgi prorodzinnej, kiedy dziecko jest pełnoletnie?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Jeżeli powyższe kryteria zostały spełnione, to podatnik może skorzystać z ulgi prorodzinnej w przypadku wychowywania pełnoletniego dziecka. Jak dokładnie to zrobić, pokazują poniższe przykłady:


Przykład 1


Pani Ewelina wychowuje dwójkę dzieci. Jedno z nich w 2015 r. skończyło 18 lat, a jednocześnie uczy się w liceum, technikum lub szkole zawodowej. W całym roku dziecko dorywczo dorabiało do kieszonkowego. Do momentu bycia osobą niepełnoletnią zarobiło 5 tys. zł. Z kolei po uzyskaniu pełnoletności dziecko zarobiło 2,5 tys. zł. A więc łącznie w poprzednim roku z pracy zarobkowej osiągnęło dochód w wysokości 7,5 tys. zł.


Ale Pani Ewelina może skorzystać z ulgi. Dlatego, że jej dziecko będąc osobą pełnoletnią zarobiło w tym roku jedynie 2,5 tys. zł. A więc mniej, niż wynosi kwota wolna od podatku w PIT – 3089 zł. Oznacza to, że zarobki niepełnoletnich dzieci nie są objęte powyższym limitem.


Źródło: Ministerstwo Finansów


Przykład 2


Pan Edward wychowuje dwójkę pełnoletnich dzieci. Każde z nich w ubiegłym roku zakończyło naukę na wyższej uczelni. Po ukończeniu studiów dzieci podjęły pracę. Łącznie w 2015 r. zarobiły 6 tys. zł. A ich ojciec chciałby odliczyć ulgę prorodzinną za miesiące, w których studiowały i nie pracowały.


Niestety nie będzie to możliwe, ponieważ ich roczne zarobki w 2015 r. były wyższe, niż kwota 3089 zł. Nie istotne jest, że dochody zostały uzyskane po ukończeniu nauki.


Źródło: Ministerstwo Finansów


W prosty sposób można to zrobić za pomocą całkowicie darmowego programu Program PIT Pro 2015/2016 od Podatnik.info. Intuicyjne menu oraz system podpowiedzi pozwoli szybko i łatwo przejść użytkownikowi przez kolejne etapy rozliczenia PIT-u za 2015 rok na portalu podatkowym.


Szczególnie, że z roku na rok Ministerstwo Finansów coraz intensywniej zachęca podatników do elektronicznego składania deklaracji podatkowych. Głównym atutem takiego rozwiązania jest oszczędność czasu, ponieważ podatnik nie musi tracić go na wychodzenie z domy czy stanie w kolejkach w urzędzie skarbowym albo poczcie. Z kolei kiedy nie jesteśmy czegoś pewni, zawsze można np. skorzystać z pomocy konsultanta za pomocą wykonania telefonu do Krajowej Informacji Podatkowej.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jeżeli twoje dziecko pracowało w wakacje, to i tak niekiedy możesz odliczyć ulgę prorodzinną