Jak obliczyć kwotę ulgi prorodzinnej, kiedy dziecko jest...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Jak obliczyć kwotę ulgi prorodzinnej, kiedy dziecko jest pełnoletnie?

Jeżeli powyższe kryteria zostały spełnione, to podatnik może skorzystać z ulgi prorodzinnej w przypadku wychowywania pełnoletniego dziecka. Jak dokładnie to zrobić, pokazują poniższe przykłady:


Przykład 1


Pani Ewelina wychowuje dwójkę dzieci. Jedno z nich w 2015 r. skończyło 18 lat, a jednocześnie uczy się w liceum, technikum lub szkole zawodowej. W całym roku dziecko dorywczo dorabiało do kieszonkowego. Do momentu bycia osobą niepełnoletnią zarobiło 5 tys. zł. Z kolei po uzyskaniu pełnoletności dziecko zarobiło 2,5 tys. zł. A więc łącznie w poprzednim roku z pracy zarobkowej osiągnęło dochód w wysokości 7,5 tys. zł.


Ale Pani Ewelina może skorzystać z ulgi. Dlatego, że jej dziecko będąc osobą pełnoletnią zarobiło w tym roku jedynie 2,5 tys. zł. A więc mniej, niż wynosi kwota wolna od podatku w PIT – 3089 zł. Oznacza to, że zarobki niepełnoletnich dzieci nie są objęte powyższym limitem.


Źródło: Ministerstwo Finansów


Przykład 2


Pan Edward wychowuje dwójkę pełnoletnich dzieci. Każde z nich w ubiegłym roku zakończyło naukę na wyższej uczelni. Po ukończeniu studiów dzieci podjęły pracę. Łącznie w 2015 r. zarobiły 6 tys. zł. A ich ojciec chciałby odliczyć ulgę prorodzinną za miesiące, w których studiowały i nie pracowały.


Niestety nie będzie to możliwe, ponieważ ich roczne zarobki w 2015 r. były wyższe, niż kwota 3089 zł. Nie istotne jest, że dochody zostały uzyskane po ukończeniu nauki.


Źródło: Ministerstwo Finansów


W prosty sposób można to zrobić za pomocą całkowicie darmowego programu Program PIT Pro 2015/2016 od Podatnik.info. Intuicyjne menu oraz system podpowiedzi pozwoli szybko i łatwo przejść użytkownikowi przez kolejne etapy rozliczenia PIT-u za 2015 rok na portalu podatkowym.


Szczególnie, że z roku na rok Ministerstwo Finansów coraz intensywniej zachęca podatników do elektronicznego składania deklaracji podatkowych. Głównym atutem takiego rozwiązania jest oszczędność czasu, ponieważ podatnik nie musi tracić go na wychodzenie z domy czy stanie w kolejkach w urzędzie skarbowym albo poczcie. Z kolei kiedy nie jesteśmy czegoś pewni, zawsze można np. skorzystać z pomocy konsultanta za pomocą wykonania telefonu do Krajowej Informacji Podatkowej.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy podatnicy dojeżdżający do pracy służbowym autem powinni płacić podatek?
Wyniki sondażu: sondaż 414 głosów
63%

Tak

260 głosów
35%

Nie

144 głosów
2%

Nie mam zdania

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także