Jak najszybciej odzyskać podatek z zagranicy?
finmarket
Przy współpracy z Finmarket

Jak najszybciej odzyskać podatek z zagranicy?

Dodatkowy (często pokaźny) zastrzyk gotówki nie pojawi się jednak sam – o procedury należy zadbać samodzielnie lub z pomocą wyspecjalizowanej firmy podatkowej.

Warunki ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku

Podstawą wysuwania jakichkolwiek roszczeń w stosunku do obcego urzędu skarbowego jest legalna praca i odprowadzane z pensji zaliczki na poczet podatku dochodowego. Potwierdzeniem faktu legalnej pracy może być dostarczane przez pracodawcę rozliczenie okresowe, które szczegółowo podaje wysokość stawki za przepracowany czas. Aby móc się ubiegać o zwrot podatku z zagranicy potrzebna jest jeszcze karta podatkowa, obowiązkowo również dostarczana przez pracodawcę. Gra jest z pewnością warta świeczki – dzięki rozmaitym ulgom, możliwe jest odzyskanie pokaźnego zastrzyku gotówki w średniej wysokości (dane dla roku 2012) ok. 3000 zł (3 miesiące pracy), zaś rekordowe zwroty to już kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Terminy realizacji – kiedy przyjdzie zwrot podatku?

Aby otrzymać zwrot podatku w jak najkrótszym czasie, istotne jest, aby znać dokładnie procedury podatkowe obowiązujące w danym kraju. Gwarancją szybkiego zwrotu podatku z zagranicy może być skorzystanie z usług jednej z wyspecjalizowanych firm zajmujących się profesjonalnym odzyskiwaniem należnych kwot. Z pewnością instytucji podatkowej, z racji posiadanego doświadczenia, będzie łatwiej uporać się z procedurami fiskusa. Dzięki temu powinniśmy uniknąć błędów w wypełnianiu formularzy, co przełoży się na maksymalizację zysków i względnie krótkim terminem realizacji usługi. Niestety, realizacja zwrotów jest zależna od urzędu podatkowego w danym kraju i tutaj należałoby się uzbroić w cierpliwość. Jak podaje porównywarka finmarket.pl >, na zwrot podatku czeka się średnio od 60 do 180 dni (dane dla krajów najbardziej popularnych wśród polskich emigrantów).

Którą firmę odzyskującą nadpłacony podatek wybrać?

Najistotniejsze przy wyborze są dwa czynniki – skuteczność działania i wysokość prowizji. Dobrą praktyką wśród firm odzyskujących nadpłatę podatku powinien być brak opłat za wszczęcie procedury – prowizja powinna być pobierana tylko w sytuacji, gdy „windykacja” była skuteczna. Profesjonalna firma ubiegająca się o zwrot podatku powinna sobie poradzić nawet w przypadku, gdy kluczowe dokumenty zostały zagubione – uzyskanie potwierdzeń poświadczających stosunek pracy od eks-pracodawcy jest możliwe do zrealizowania.

Loading Comments
Gorące tematy
Najlepsza faktura to:
Wyniki sondażu: sondaż 145 głosów
35%

tradycyjna

51 głosów
49%

elektroniczna bez podpisu

71 głosów
16%

elektroniczna z podpisem

23 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także