Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także

Formularze PIT

Jak dokumentować wydatki na internet w PIT za 2017 rok?
Pixabay.com
Podatnik.info

Jak dokumentować wydatki na internet w PIT za 2017 rok?

Chociaż prawo do odliczenia ulgi na internet zostało w ostatnich latach mocno ograniczone, niektórzy podatnicy nadal mogą z niej skorzystać w rozliczeniu PIT za 2017 rok w 2018 roku. Muszą pamiętać, że roczny limit wynosi 760 zł, a poniesione wydatki należy udokumentować. 

Koszty związane z użytkowaniem sieci mogą odliczyć osoby rozliczające się według skali podatkowej (stawki 18 i 32 proc.) oraz ryczałtowcy. Do deklaracji PIT-28, PIT-36 lub PIT-37 muszą dołączyć druk PIT/O. Więcej o tej preferencji można przeczytać w artykule pt. „Jak odliczyć ulgę na internet w PIT w 2018 roku?”.

Internet stacjonarny a mobilny w rozliczeniu PIT w 2018 roku

W ramach ulgi można odliczyć wszelkie wydatki związane z użytkowaniem sieci. Oznacza to, że z preferencji może skorzystać osoba posiadająca internet podłączony do komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu lub smartfona, a także korzystająca z usług kafejki internetowej.

Urząd skarbowy wymaga od podatnika, aby udokumentował on poniesione koszty, niekoniecznie w postaci faktury. Może to być np. wydruk z konta bankowego, z którego opłacamy rachunki za korzystanie z mediów takich jak internet. Dokument powinien posiadać następujące dane:

  • identyfikację tożsamości sprzedawcy i nabywcy,
  • kwotę zapłaty poniesionej za korzystanie z usługi,
  • rodzaj zakupionej przez podatnika usługi,
  • stwierdzenie faktycznie poniesionych wydatków, a nie tylko zamówienie usługi.


Odlicz ulgę na internet z Podatnik.info online?


Najszybciej i najwygodniej ulgę na internet można odliczyć online za pomocą systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. W pełni jest z nim skonfigurowany całkowicie bezpłatny program PIT Pro 2017/2018 od portalu podatkowego Podatnik.info. Wystarczy podać 5 następujących danych, na podstawie których urząd skarbowy zweryfikuje przez internet naszą tożsamość:

  • imię,
  • nazwisko
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu z PIT za 2016 rok.


Następnie intuicyjny kreator po zaznaczeniu odpowiednich pól, pomoże użytkownikowi przejść przez kolejne etapy rozliczenia rocznego. W zależności od podanego przez podatnika źródła dochodu, system wygeneruje deklarację PIT-28, PIT-36 lub PIT-37, do której dołączony zostanie PIT/O, w którym należy wykazać prawo do ulgi na internet. Po otrzymaniu za pośrednictwem portalu podatkowego Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), możemy być pewni, że nasz PIT dotarł do urzędu skarbowego.

 

Loading Comments