Handlowcy pytają: w jaki sposób zmieścić na małym...
http://sxc.hu/
Polska Izba Handlu

Handlowcy pytają: w jaki sposób zmieścić na małym paragonie nazwę ,,jogurt brzoskwiniowo - bananowy 0% Mlekol,,?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

16 znaków na paragonie to stanowczo za mało

Ponadto wyraźnie na tego rodzaju dokumencie widać, jaka stawka podatku VAT obowiązuje za dane  towary. Od 1 października br. wg. decyzji Ministerstwa Finansów, wydawanie takich paragonów będzie niezgodne z prawem. Pozycja na pokwitowaniu będzie musiała pozwolić na jednoznaczną identyfikację produktu. Czyli zamiast wpisu „nabiał”, będzie musiał się tam znaleźć zapis np. „jogurt brzoskwiniowo - bananowy 0% Mlekol”. Jednak znaczna liczba aktualnie używanych kas daje możliwość wprowadzenia maksymalnie 16 znaków. Można się wtedy posłużyć skrótem, ale czy wtedy będzie to pozwalało na jednoznaczną identyfikację produktu? Jeżeli kontrolerzy uznają, że „j brz – ba 0% Ml” nie spełnia tego warunku, sklep poniesie dotkliwą karę.

Wymiana kasy na nową albo zdanie się na interpretację przepisów przez kontrolera

Rozwiązaniem może być wymiana kasy na nowoczesną, jednak jest to bardzo kosztowne rozwiązanie zwłaszcza dla niewielkich rodzinnych sklepów. Niektóre małe punkty handlowe rozważają zamknięcie działalności, ponieważ nie są w stanie ponieść tak dużego wydatku jak zakupienie jednej lub kilku kas fiskalnych, które pozwolą na wydawanie paragonów zgodnych z nowymi przepisami. Sprzedawcy natomiast boją się wykorzystywać stare kasy tak, aby spełniały te wymogi, bo przepisy są niejednoznaczne i to od kontrolera będzie zależało czy uzna, iż stosowany skrót pozwala na jednoznaczne określenie produktu.

Żmudna ewidencja towarów

- Oprócz kosztów związanych z ewentualną zmianą kasy, sklepy poniosą koszty związane z czasem pracy. Najpierw będzie trzeba wszystkie towary dostępne w sklepie wprowadzić do systemu, co dla małych sklepów oznacza ręczne wpisywanie nazw, w sposób podobny do tego jak pisze się smsy na telefonach starego typu. Dodatkowo przy każdej dostawie towaru, nowe produkty nie będą mogły być przypisane do grup, a będą musiały być zapisane jako oddzielne pozycje. Wymaga to bardzo dużego nakładu pracy – dodaje Waldemar Nowakowski Prezes Polskiej Izby Handlu.

Już wiadomo na co sprzedawca poświęci czas zaoszczędzony na metkowaniu towarów

Obecnie Ministerstwo Finansów proponuje, aby w ramach projektu ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług, odejść od obowiązku  metkowania każdej sztuki produktu osobną ceną, uzasadniając to chęcią ułatwienia pracy sprzedawcom, ponieważ obecne przepisy są uciążliwe. Jest to bardzo słuszne stanowisko resortu. - Dlaczego Ministerstwo nie kierowało się chęcią redukowania nadmiernego obciążenia dla przedsiębiorstw podczas wprowadzania innej istotnej dla nich ustawy, dot. paragonów? W rezultacie sprzedawca czas zaoszczędzony na metkowaniu każdego produktu ceną, będzie musiał przeznaczyć na wprowadzanie do kasy nazw towarów, pozwalających na ich niepodważalną identyfikację – zastanawia się Nowakowski.

 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
Wyniki sondażu: sondaż 264 głosów
40%

przez telefon

105 głosów
56%

z komputera

149 głosów
1%

w oddziale w banku

3 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

7 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Pamiętaj o paragonie – możesz zapłacić mandat