Fiskus łaskawy dla podatników z powodu kłopotów z...
http://sxc.hu/
Ministerstwo FInansów

Fiskus łaskawy dla podatników z powodu kłopotów z funkcjonowaniem systemu e-Deklaracje

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

W związku z licznymi zapytaniami informujemy, że niestety z powodu dużego obciążenia serwerów Ministerstwa Finansów nasi użytkownicy mają obecnie problemy z zalogowaniem się do swojego konta w serwisie. Podatnik.info pobiera Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które jest jedynym dowodem potwierdzającym złożenie PIT-u przez internet za pośrednictwem ministerialnych serwerów. Aktualnie nasz dział techniczny pracuje nad jak najszybszym przywróceniem użytkownikom możliwości logowania się w serwisie w celu pobrania UPO. Dołożymy wszelkich starań, aby mieli Państwo pewność, że wasze rozliczenie roczne dotarło do urzędu.

Aktualizacja:

Szanowni Państwo,

Miło nam poinformować, że dzięki ogromnemu wysiłkowi zespołu technicznego Podatnik.info udało się nam przywrócić użytkownikom możliwość logowania się do swoich kont w naszym serwisie. Dzięki temu osoby rozliczające się za pomocą programu PIT Pro 2012 mogą sprawdzić stan swojego PIT-u oraz pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Wyrażamy głęboką nadzieję, że dzięki naszej pomocy uda się Państwu prawidłowo rozliczyć z urzędem.

Z poważaniem,
Zespół Podatnik.info

Ostateczny termin złożenia deklaracji VAT przyczyną poprzedniego kryzysu

Ministerstwo Finansów informuje, że w roku 2013 bardzo wzrosło zainteresowanie usługami systemu e-Deklaracje. W praktyce wskaźnik podatników korzystających z tego kanału komunikacji z administracją podatkową wzrósł z kilkunastu procent w roku 2012 do ok. 30 procent tylko w I kwartale 2013.
Na skutek tak wysokiej aktywności podatników użytkujących usługi systemu e-Deklaracje, w dniach 24. i 25. kwietnia b.r., występowały okresowe problemy ze składaniem dokumentów elektronicznych do tego systemu.
Z analiz służb technicznych usługi wynika, że przy przekroczeniu pewnej wartości jednoczesnych użytkowników, serwery aplikacyjne systemu istotnie spowalniały swoją pracę, co powodowało wydłużanie czasu dostępu do usługi. Krytyczny okres wystąpił w dniu 25 kwietnia, pomiędzy godziną 12.00 a 14.00 i związany był z faktem, iż w tym dniu upływał ostateczny termin złożenia deklaracji podatku VAT. Podejmując natychmiastowe działania zaradcze administratorzy systemu dokonali rekonfiguracji serwerów aplikacyjnych przeskalowując i zwiększając ich wydajność.

Wzrost liczby serwerów przyjmujących deklaracje podatkowe

Na skutek problemów technicznych zaistniałych w infrastrukturze systemu e-Deklaracje pojawiły się błędy w komunikacji z tym środowiskiem .Głównymi symptomami problemów było:

  • wydłużenie czasu oczekiwania na odpowiedź systemu,
  • całkowity brak odpowiedzi systemu w niektórych przypadkach.


System działał w konfiguracji opartej o redundantne serwery aplikacyjne przyjmujące deklaracje oraz odrębne serwery przetwarzające przyjęte już dokumenty. Na tym etapie wykluczono problemy związane z siecią, serwerami SSL oraz bazami danych. Na podstawie zebranych informacji podjęto decyzję o zwiększeniu liczby serwerów przyjmujących deklaracje.

Przez cały okres wystąpienia problemów, system e-Deklaracje przyjmował i przetwarzał dokumenty, jednak przy obniżonej wydajności. Powodowało to, że pewna liczba podatników miała wydłużony czas dostępu do usługi i oczekiwania na wydanie UPO (urzędowe poświadczenie odbioru), a w niektórych przypadkach występował brak odpowiedzi systemu.

System e-Deklaracje będzie modernizowany w kolejnych latach

Aktualnie eksploatowany system e-Deklaracje budowany był w latach 2006-2008 oraz projektowany dla mniejszej liczby funkcjonalności i dokumentów niż ma to miejsce w chwili obecnej. Zidentyfikowane problemy techniczne wynikają z obecnej skali wykorzystania usługi. W związku, z tym pomimo podejmowanych działań optymalizacyjnych, nadal może występować ryzyko okresowych zakłóceń funkcjonowania usługi. W tym kontekście proponujemy aby podatnicy składali dokumenty elektronicznie wcześniej niż w ostatnim dniu terminu.

System e-Deklaracje w latach 2014-2017 będzie sukcesywnie zastępowany centralnym systemem podatkowym dostarczanym w ramach programu e-Podatki. W tym zakresie Ministerstwo Finansów, po przeprowadzeniu przetargu, zakontraktowało Generalnego Wykonawcę nowego centralnego systemu podatkowego. Tym samym obecne funkcjonalności systemu e-Deklaracje będą zastąpione i rozwijane w projekcie e-Deklaracje2, w ramach tego kontraktu. Do tego czasu aktualne rozwiązanie w dalszym ciągu będzie wzmacniane wydajnościowo tak aby maksymalnie ułatwić wszystkim zainteresowanym możliwość skorzystania z elektronicznego kanału rozliczeń podatkowych.


Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Gigantyczny rekord złożonych e-PIT-ów  i… klapa serwerów systemu e-Deklaracje