Gorące tematy
Czy 500 zł na dziecko to dobry pomysł?
sondaż 311 głosów
18%

Tak, gdyż przyczyni się do większej ilości urodzeń dzieci

57 głosów
20%

Nie, gdyż pieniądze trafią do niewłaściwych rodzin

63 głosów
61%

Nie jest to wystarczająca zachęta dla rodziców do posiadania dzieci

191 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Firmowy opłatek obniży podatek
Redakcja
http://sxc.hu/
Tax Care

Firmowy opłatek obniży podatek

Podziel się tym artykułem:   

Zorganizowana wigilia firmowa nie jest przychodem pracownika, ale pracodawca zaliczy ją w koszty. Firmowe upominki, bony i paczki ze słodyczami dla pracowników i ich dzieci stanowią już ich przychód. 

To, czy będzie on zwolniony od podatku oraz czy upominki będą mogły obniżyć podatek szefa, zależy od źródła ich sfinansowania.

Co do zasady wszystko, co pracownik otrzymuje od pracodawcy, stanowi przychód ze stosunku pracy, od którego powinien zapłacić podatek dochodowy. Pracownik uniknie zapłaty podatku tylko wtedy, gdy świąteczne firmowe upominki, paczki czy tzw. karty pre-paid (czyli przedpłacony, zasilony przez firmę środek płatniczy) zostaną sfinansowane środkami z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Prezent ze środków obrotowych firmy jest pensją pracownika

Firmowe prezenty na gwiazdkę, karty pre-paid, paczki świąteczne czy bony podarunkowe wypłacane ze środków obrotowych firmy stanowią koszt uzyskania przychodu pracodawcy, a co za tym idzie, obniżają jego zobowiązanie względem fiskusa. Dla pracownika oznaczają opodatkowany przychód ze stosunku pracy i zostaną uwzględnione w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Upominki z ZFŚS nie są kosztem

Utworzenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest obowiązkowe dla firm posiadających co najmniej 20 pracowników (pełne etaty) na dzień 1 stycznia oraz dla przedsiębiorstw budżetowych i samorządowych. Wręczane pracownikom świąteczne upominki, karty pre-paid i paczki ze słodyczami, jeśli zostaną sfinansowane środkami z funduszu, nie będą mogły zostać zaliczone na poczet kosztów firmy, czyli nie obniżą podatku pracodawcy. Kosztem są tu jedynie odpisy na ZFŚS.

Z punktu widzenia pracownika, prezenty z funduszu stanowią przychód zwolniony z opodatkowania, o ile wartość wszystkich otrzymanych świadczeń od wszystkich pracodawców nie przekroczy w ciągu roku 380 zł. Pracodawca nie ma obowiązku pilnowania tej kwoty – leży to w gestii samego pracownika. Tutaj wartość prezentu nie będzie podlegała oskładkowaniu, jeśli zostanie zastosowane kryterium socjalne (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia w sprawie zasad ustalania podstawy wymiaru składek ZUS).

Bony czy talony podarunkowe sfinansowane z ZFŚS jako jedyne nie stanowią same w sobie świadczeń, stąd są wyłączone spod zwolnienia z opodatkowania PIT-em. W każdym przypadku zatem powiększą one opodatkowany przychód pracownika.

Firmowy opłatek i świąteczna dekoracja biura w koszty

Wydatki związane z zorganizowaniem spotkania wigilijnego z pracownikami są kosztem. Nie stanowią za to przychodu pracownika, co potwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r. o sygn. K 7/13. W przypadku zakupów związanych z świątecznym wystrojem firmy (np. choinki do biura), przedsiębiorca również o ich wartość będzie mógł powiększyć koszty działalności, czyli pomniejszyć kwotę swojego podatku dochodowego. Zakup dekoracji świątecznych w żadnym stopniu zaś nie dotyczy rozliczenia z pracownikami.


Katarzyna Miazek, Tax Care
Adam Bujalski, księgowy Tax Care
Taxcare.pl 

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl