Emeryci nie chcą brać kredytów. Nie wiedzą co to renta...
Franco Folini/http://tnij.org/zdeenrt/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/ywr07u5
Newseria.pl

Emeryci nie chcą brać kredytów. Nie wiedzą co to renta dożywotnia

Po częściowej regulacji rynku – w części dotyczącej odwróconej hipoteki – branża czeka na przepisy w zakresie renty dożywotniej. To dwa podobne, ale jednocześnie bardzo różne produkty.

Są dwie zasadnicze różnice. W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego klient będzie otrzymywał pieniądze przez określony w umowie czas. W przypadku renty świadczenie otrzymuje się dożywotnio. Drugą ważną różnicą jest moment przeniesienia własności nieruchomości. Przy odwróconej hipotece klient otrzymuje świadczenie, ale nadal jest właścicielem mieszkania bądź domu. W przypadku renty dożywotniej już w momencie podpisania umowy własność nieruchomość przechodzi na fundusz, ale senior ma prawo korzystać z tego mieszkania bądź domu – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Robert Majkowski, prezes zarządu Funduszu Hipotecznego DOM.


Różnica dotycząca własności jest istotna dla potencjalnych spadkobierców. W przypadku odwróconej hipoteki po śmierci seniora mogą oni albo spłacić kredyt, albo sprzedać nieruchomość bankowi.
15 grudnia 2014 roku weszła w życie ustawa o odwróconej hipotece. Nowe przepisy zostały wprowadzone przede wszystkim z myślą o ochronie interesów seniorów korzystających z tego produktu. Na razie trudno mówić o efektach wprowadzenia tych regulacji, bo na rynku brakuje ofert odwróconego kredytu. Majkowski prognozuje, że taka pojawi się w bankach najwcześniej za dwa, trzy lata.
 

Bankom się nie spieszy. Swoją opieszałość tłumaczą niskim zainteresowanie potencjalnych klientów. Jak jednak podkreśla Majkowski, popyt systematycznie rośnie.


– W przypadku renty dożywotniej wysokość świadczenia jest zależna od kilku elementów. Najważniejszym jest wartość nieruchomości. Drugim, bardzo istotnym, jest oczekiwana długość życia, a to z kolei zależy od płci i wieku. Im jesteśmy starsi, tym możemy liczyć na większą kwotę, bo krótsza jest oczekiwana długość życia – mówi Robert Majkowski.


Przeciętne, dożywotnie świadczenie w Funduszu Hipotecznym DOM wynosi ok. 600 zł miesięcznie plus 2 tys. zł jednorazowej wypłaty w momencie podpisania umowy.


Jak wynika z raportu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych na koniec 2013 roku dwa największe fundusze hipoteczne – Dom i Familia – zarządzały nieruchomościami o wartości 67,6 mln zł. Liczba zawartych umów na rentę dożywotnią wyniosła 283. W ubiegłym roku prawie się podwoiła. W Wielkiej Brytanii rocznie podpisuje się 20-30 tys. nowych umów. W ciągu 20 lat zawarto tam 270 tys. umów hipoteki odwróconej zarówno w modelu sprzedażowym, jak i kredytowym.


Zdaniem prezesa Funduszu DOM zainteresowanie byłoby jeszcze większe, gdyby również renta dożywotnia była uregulowana ustawą. Teraz udzielane są w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego. Prace nad nowymi przepisami trwają już kilka lat.

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także