Emeryci nie chcą brać kredytów. Nie wiedzą co to renta...
Franco Folini/http://tnij.org/zdeenrt/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/ywr07u5
Newseria.pl

Emeryci nie chcą brać kredytów. Nie wiedzą co to renta dożywotnia

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Po częściowej regulacji rynku – w części dotyczącej odwróconej hipoteki – branża czeka na przepisy w zakresie renty dożywotniej. To dwa podobne, ale jednocześnie bardzo różne produkty.

Są dwie zasadnicze różnice. W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego klient będzie otrzymywał pieniądze przez określony w umowie czas. W przypadku renty świadczenie otrzymuje się dożywotnio. Drugą ważną różnicą jest moment przeniesienia własności nieruchomości. Przy odwróconej hipotece klient otrzymuje świadczenie, ale nadal jest właścicielem mieszkania bądź domu. W przypadku renty dożywotniej już w momencie podpisania umowy własność nieruchomość przechodzi na fundusz, ale senior ma prawo korzystać z tego mieszkania bądź domu – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Robert Majkowski, prezes zarządu Funduszu Hipotecznego DOM.


Różnica dotycząca własności jest istotna dla potencjalnych spadkobierców. W przypadku odwróconej hipoteki po śmierci seniora mogą oni albo spłacić kredyt, albo sprzedać nieruchomość bankowi.
15 grudnia 2014 roku weszła w życie ustawa o odwróconej hipotece. Nowe przepisy zostały wprowadzone przede wszystkim z myślą o ochronie interesów seniorów korzystających z tego produktu. Na razie trudno mówić o efektach wprowadzenia tych regulacji, bo na rynku brakuje ofert odwróconego kredytu. Majkowski prognozuje, że taka pojawi się w bankach najwcześniej za dwa, trzy lata.
 

Bankom się nie spieszy. Swoją opieszałość tłumaczą niskim zainteresowanie potencjalnych klientów. Jak jednak podkreśla Majkowski, popyt systematycznie rośnie.


– W przypadku renty dożywotniej wysokość świadczenia jest zależna od kilku elementów. Najważniejszym jest wartość nieruchomości. Drugim, bardzo istotnym, jest oczekiwana długość życia, a to z kolei zależy od płci i wieku. Im jesteśmy starsi, tym możemy liczyć na większą kwotę, bo krótsza jest oczekiwana długość życia – mówi Robert Majkowski.


Przeciętne, dożywotnie świadczenie w Funduszu Hipotecznym DOM wynosi ok. 600 zł miesięcznie plus 2 tys. zł jednorazowej wypłaty w momencie podpisania umowy.


Jak wynika z raportu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych na koniec 2013 roku dwa największe fundusze hipoteczne – Dom i Familia – zarządzały nieruchomościami o wartości 67,6 mln zł. Liczba zawartych umów na rentę dożywotnią wyniosła 283. W ubiegłym roku prawie się podwoiła. W Wielkiej Brytanii rocznie podpisuje się 20-30 tys. nowych umów. W ciągu 20 lat zawarto tam 270 tys. umów hipoteki odwróconej zarówno w modelu sprzedażowym, jak i kredytowym.


Zdaniem prezesa Funduszu DOM zainteresowanie byłoby jeszcze większe, gdyby również renta dożywotnia była uregulowana ustawą. Teraz udzielane są w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego. Prace nad nowymi przepisami trwają już kilka lat.

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rząd chce zabezpieczyć seniorów