Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

E-administracja pozwoli na duże oszczędności
http://sxc.hu/

E-administracja pozwoli na duże oszczędności

Zapowiadany przez rząd postęp innowacyjny i techniczny ma się nijak biorąc pod uwagę z pozoru drobne regulacje. Przykładem jest choćby obowiązek przechowywania danych pracownika przez 50 lat w papierowej formie. Dotyczy to wszystkich pracowników, nawet tych, którzy pracowali przez bardzo krótki okres czasu. O tym, w jakich warunkach powinny być przechowywane tego typu informacje mówi ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych.

Z jednej strony pracownicy mogą się obawiać upadłości pracodawcy. W związku z tym potrzebne są regulacje, które zadbają o ich świadectwo pracy. Z drugiej jednak pracodawcy powinni mieć możliwość digitalizacji danych. Istnieją również projekty mające na celu skrócenie okresu czasu, w jakim dokumenty mają być przechowywane, o czym pisał Dziennik Gazeta Prawna.

Trzeba wziąć pod uwagę wszelkie aspekty proponowanych zmian prawnych. Długi okres przechowywania dokumentacji jest potrzebny, aby prawidłowo określić wysokość emerytury – nie ma pewności jak będzie to wyglądać w przyszłości. Istnieje ryzyko, że po pewnym czasie dokumenty papierowe ulegną zniszczeniu. Natomiast przechowywanie danych w formie elektronicznej wiąże się z tym, iż postęp techniczny może spowodować, że niemożliwe będzie ich odczytanie. Należy jednak wziąć pod uwagę różnego rodzaju dostępne technologie, choćby cloud computing.

Pracodawcy RP są przekonani, iż zmiany prawa są niezbędne. Potrzebne jest zarówno skrócenie czasu przechowywania danych, jak i sposób, w jaki są archiwizowane. Jest to z pewnością kwestia, którą powinien się zająć Sejm w nowej kadencji.

 

Źródło: Pracodawcy RP

Loading Comments
Zainteresuje cię także