
Ryczałt znacznie upraszcza sposób opodatkowania drobnej działalności gospodarczej. Mogą z niego skorzystać osoby, które uzyskują przychody z tytułu:
Stawka ryczałtu różni się z zależności od rodzaju wykonywanej działalności. Możliwe jest stosowanie kilku stawek naraz. Podatnicy rozliczający się w ten sposób nie mogą jednak uwzględniać kosztów uzyskania przychodów ani korzystać z niektórych ulg podatkowych. Przysługują im za to odliczenia składki na ZUS i ubezpieczenie zdrowotne, ulgi abolicyjnej oraz ulg innego typu wskazanych w art. 26 ustawy o PIT.
Od 1 stycznia 2018 roku weszła w życie zmiana stawki ryczałtu od najmu. Wypełniając PIT w 2019 roku, bierzemy pod uwagę stawkę 8,5% w przypadku przychodów do 100 000 zł i 12,5% w przypadku przychodów powyżej 100 000 zł. Limit ten dotyczy wszystkich wynajmowanych przez podatnika nieruchomości, w trakcie całego roku podatkowego. Pomocą dla osób, które chcą być na bieżąco ze wszelkimi zmianami, może być program pit 2019, zawsze zaktualizowany do najnowszych przepisów.
PIT-28 za dany rok podatkowy należy rozliczyć do końca stycznia następnego roku. Osobom, które zastanawiają się do kiedy PIT-28 w 2019 za 2018 przypominamy, że muszą złożyć go do urzędu skarbowego do 31 stycznia, który w 2019 roku wypada w czwartek. Jeśli jednak w ciągu roku 2018 utraciły prawo do rozliczania się ryczałtem, pozostałe dochody będą musiały rozliczać na zasadach ogólnych. W 2019 złożą więc dwa zeznania w dwóch różnych terminach: PIT-28 do 31 stycznia i PIT-36 do 30 kwietnia.
Żeby skorzystać z formy opodatkowania ryczałtem, do 20 stycznia należy złożyć pisemne oświadczenie o jego wyborze. Jeśli pozarolniczą działalność gospodarczą rozpoczynamy w trakcie roku podatkowego, takie oświadczenie należy złożyć do dnia poprzedzającego rozpoczęcie działalności.
Jeśli dochody uzyskujemy z najmu, w celu korzystania z ryczałtu należy złożyć oświadczenie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód z tego tytułu. Jeśli jednak przychód uzyskano w grudniu, należy złożyć go do końca roku podatkowego.
Osoby, które w poprzednich latach korzystały już z ryczałtu i nadal prowadzą działalność, która uprawnia do korzystania z tej formy rozliczania podatków, nie muszą składać dodatkowych oświadczeń ani dokumentów.