Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Do kiedy PIT-37 musi zostać rozliczony w 2019?
pixabay.com
Ministerstwo Finansów

Do kiedy PIT-37 musi zostać rozliczony w 2019?

Deklaracja PIT-37 to jeden z najpopularniejszych formularzy podatkowych, który muszą złożyć każdego roku miliony Polaków. Zeznanie za 2018 rok podatnicy będą musieli złożyć do 30 kwietnia 2019 r. Deklaracja PIT-37, wraz z załącznikami i ulgami, może zostać rozliczona przy pomocy programu PIT, aplikacji przyjaznej podatnikowi.

 

Do kiedy PIT-11 musi trafić do pracownika?

PIT-37 jest deklaracją, obowiązująca tych pracowników, zleceniobiorców oraz wykonawców, za których składki odprowadza płatnik, czyli pracodawca bądź zleceniodawca. Podatnik rozlicza się wówczas w oparciu o PIT-11, który (w wyniku zmian z 4 października, dotyczących nowelizacji ustawy o PIT) pracodawca jest zobowiązany przekazać do właściwego podatnikowi urzędu skarbowego do końca stycznia 2019 r.

  

Kompletny druk PIT-11 musi otrzymać również pracownik, gdyż stanowi on fundament poprawnie złożonego zeznania PIT-37. Na przesłanie deklaracji do pracownika, pracodawca ma czas do 28 lutego 2019 r. Wystawca PIT-11 powinien również pamiętać, iż w wypadku kontroli skarbowej musi on dysponować kopiami wszystkich wystawionych przez siebie druków PIT-11.

  

Do kiedy PIT-37 mu zostać złożony w urzędzie?

W 2019 roku termin składania PIT nie zmieni się. Podatnik wciąż będzie musiał złożyć zeznanie podatkowe za rok 2018 do 30 kwietnia 2019 roku, w wybranej przez siebie formie: listownie, elektronicznie bądź osobiście. Jednakże, od przyszłego roku rozliczanie PIT czeka mała rewolucja. Wskutek planowanej przez Ministerstwo Finansów usługi Twój e-PIT, część podatników nie będzie musiała samodzielnie wypełniać deklaracji PIT-36 lub PIT-37. Fiskus, w oparciu o dane udostępnione przez pracodawcę, będzie w stanie sam wypełnić deklarację podatnika. Jednakże, rozwiązanie to w obecnej formie wiąże się z istotnym ograniczeniem.

  

O ile urząd skarbowy dysponuje informacjami na temat możliwości odliczenia ulgi prorodzinnej lub rehabilitacyjnej (dzięki danym z ZUS), wstępnie przygotowana deklaracja nie będzie zawierać żadnej dodatkowych ulg. Do takowych zaliczają się m.in. ulga na internet (którą można zastosować dla lata pod rząd) bądź ulga na leki dla osób niepełnosprawnych (dotycząca leków na receptę, których koszt przekracza miesięcznie 100 zł).

  

Podatnik powinien pamiętać również o fakcie, że rozliczenie PIT przez fiskusa nie wymaga akceptacji – w przypadku, w którym przygotowana dla niego deklaracja będzie zawierała błędy, jest on zobowiązany wypełnić zeznanie samodzielnie. Jeśli zaproponowane przez Ministerstwo Finansów rozwiązanie nie zostanie w przyszłości udoskonalone, dla części podatników program PIT wciąż będzie najlepszym wyborem. Samodzielne wypełnienie zeznania rocznego zajmie użytkownikowi od kilku do kilkunastu minut, a poświęcony czas może zaowocować znacznymi oszczędnościami.

 

Autor artykułu: Justyna Nowak 

Loading Comments