Czy z ustawy refundacyjnej zniknie zapis o zakazie reklamy...
http://sxc.hu/

Czy z ustawy refundacyjnej zniknie zapis o zakazie reklamy aptek?

Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET i PKPP Lewiatan z zadowoleniem przyjmują wstępne porozumienie osiągnięte między lekarzami i ministrem zdrowia oraz zapowiedź nowelizacji ustawy refundacyjnej. W związku z tym proponują usunięcie z niej zakazu reklamy aptek.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Dla aptek najważniejszy jest pacjent

Apteki sieciowe, zrzeszone w Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET od 1 stycznia br. realizują wszystkie recepty opatrzone pieczątką „Refundacja do decyzji NFZ". Pacjenci otrzymują leki refundowane zgodnie z przysługującymi zniżkami na podstawie przedstawionej recepty, w oparciu o komunikaty prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia i oświadczenia przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia. - Od początku uważaliśmy, że pacjenci nie mogą być zakładnikami w grze interesów, prowadzonej przez część środowiska aptekarskiego i lekarskiego. Mamy zastrzeżenia do ustawy refundacyjnej, ale wszystkie sporne kwestie powinny być rozstrzygane przy stole negocjacyjnym, tak aby za nie swoje błędy nie płacili pacjenci - mówi Artur Dżagarow, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Zakaz reklamy aptek jest sprzeczny z zasadami wolności gospodarczej

PharmaNET i Lewiatan uważają jednak, że z ustawy refundacyjnej trzeba usunąć zakaz reklamy aptek i ich działalności. Jest on bowiem sprzeczny z podstawowymi zasadami obowiązującymi w gospodarce rynkowej i będzie miał wiele negatywnych następstw zarówno w skali makro, jak i mikroekonomicznej.

Zakaz godzi także w zasadę równości podmiotów gospodarczych. W myśl nowych przepisów sklepy czy stacje benzynowe będą mogły reklamować swoją działalność, mając w ofercie te same produkty, co apteki ( np. preparaty witaminowe, kosmetyki, pieluchy czy odżywki dla niemowląt). Te same produkty dostępne w aptekach, nie będą mogły być reklamowane. Również producenci leków i innych produktów sprzedawanych wyłącznie w aptekach będą mogli je reklamować na dotychczasowych zasadach, zakazana będzie jedynie reklama tych samych produktów sprzedawanych przez apteki.

Pacjentom zostanie ograniczony dostęp do porady specjalisty

Zakaz reklamy aptek i ich działalności z pewnością spowoduje też zmniejszenie dostępności leków dla pacjentów oraz utrudni im dotarcie do profesjonalnej informacji i porad farmaceutycznych. Stanie się tak dlatego, że część popytu, zostanie przeniesiona z aptek do innych punktów sprzedaży leków (hipermarketów, stacji benzynowych, drogerii), w których pacjenci nie będą mogli skorzystać z fachowej porady farmaceuty.

W Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET zrzeszone są przedsiębiorstwa, prowadzące apteki pod szyldami: Apteki Dbam o Zdrowie, Mediq, Super-pharm, Dr. Max, Euro Apteka, Apteki Medyczne, Farmacja Plus i in., które obsługują miesięcznie ponad 6 mln pacjentów w całej Polsce.

 

Źródło: PKPP Lewiatan

Loading Comments
Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak funkcjonowanie ustawy refundacyjnej przekłada się na los pacjentów?