Czy właściciele gospodarstw agroturystycznych będą...
http://sxc.hu/

Czy właściciele gospodarstw agroturystycznych będą mogli sprzedawać napoje spirytusowe domowej produkcji?

Bazując na doświadczeniu europejskich sąsiadów, umożliwienie produkcji napojów spirytusowych oraz ich sprzedaży w miejscu produkcji przez wytwórców regionalnych pozwoli na lepszą promocję gospodarstw agroturystycznych oraz przyczyni się do silniejszej promocji wyrobów regionalnych.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Tak uważa Krajowa Izba Gospodarcza na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych.

Pozycje producentów napojów spirytusowych i wina zostaną zrównane

Propozycja zmiany ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych jest zbieżna z dotychczasową polityką państwa w zakresie możliwości sprzedaży wyrobów alkoholowych produkowanych lokalnie, w małej ilości, z produktów pochodzących z własnych upraw. Projekt zmierza do zrównania pozycji producentów wyrobów spirytusowych z producentami wina. Przykłady wielu krajów UE wskazują, że takie działanie nie wpływa negatywnie na politykę państwa w zakresie walki z alkoholizmem, a może przyczynić się do ograniczenia szarej strefy i zwiększenia rentowności gospodarstw rolnych i agroturystycznych.

Producenci napojów spirytusowych powinni być w pewnym zakresie zwolnieni z podatku

Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej zasadne wydają się: wyłączenie producentów napojów spirytusowych spod obowiązku prowadzenia składu podatkowego oraz wielkość produkcji umożliwiającej korzystanie ze zwolnienia (na poziomie 1000 l.). Ponadto słusznie postuluje się wyłączenie punktów sprzedaży napojów spirytusowych spod kontroli gminy w zakresie określania ilości produkcji i lokalizacji punktów.

Sprzedaż opodatkowana zryczałtowaną opłatą roczną

Prawidłowo określono również zryczałtowaną opłatę roczną z tytułu sprzedaży wyrobów spirytusowych. Nie jest ona zbyt wygórowana i może – wraz z liberalizacją przepisów dotyczących sprzedaży – przyczynić się do zmniejszenia ilości nielegalnie wprowadzanego na rynek alkoholu. Ponadto konsekwentnie proponuje się wyłączenie producentów napojów spirytusowych z systemu rejestracji zakładów określonego w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

Propozycja jest zbieżna z dotychczasową polityką państwa w zakresie nadzoru nad gospodarstwami agroturystycznymi oraz producentami win gronowych wytworzonych z upraw własnych.

 

Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza

Loading Comments
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak rozliczyć w PIT wynajem pokoi letnikom?