Czy UEFA w związku organizacją EURO 2012 przysługują...
http://sxc.hu/

Czy UEFA w związku organizacją EURO 2012 przysługują ulgi podatkowe w Polsce?

W związku z wątpliwościami dotyczącymi zwolnień podatkowych UEFA, Ministerstwo Finansów informuje, że w ramach procedury selekcyjnej państw ubiegających się o organizację EURO 2012, UEFA przedstawiła szereg gwarancji, których podpisania oczekiwała od krajów ubiegających się o organizację mistrzostw.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Oczekiwana treść gwarancji została przedstawiona w wymogach zgłoszeniowych.

Do właściwości Ministra Finansów należało udzielenie 4 gwarancji, które ogólnie biorąc dotyczyły:

- zwolnień celnych i podatkowych w zakresie importu i eksportu przez uczestników i organizatorów dóbr, niezbędnych dla udziału w turnieju i jego przeprowadzenia,

- swobody transakcji z udziałem wymiany zagranicznej i transferu walut,

- zwolnień podatkowych dla UEFA, firmy organizującej przedsięwzięcie oraz wyznaczonych osób.

W celu realizacji Gwarancji nr 11 (potwierdzonej Gwarancją nr 21) Minister Finansów podpisał rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych rodzajów dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób prawnych i podatku dochodowego od osób fizycznych i to do tych zwolnień Minister Finansów nawiązał również w programie Gość Radia Zet.

Rozporządzenie dotyczy dwóch grup podmiotów, tj. podatników podatku dochodowego od osób prawnych (UEFA oraz, utworzone zgodnie z prawem szwajcarskim, podmioty, których UEFA jest jedynym udziałowcem lub akcjonariuszem) oraz osób fizycznych niemających miejsca zamieszkania na terytorium RP bezpośrednio przed przybyciem do Polski w celu organizacji turnieju UEFA, wykonywania pracy albo świadczenia usług w związku z tym turniejem, delegowanych przez UEFA lub jej spółki zależne lub akredytowanych przez UEFA (piłkarze, trenerzy, obsługa medyczna piłkarzy, obsługa techniczna).

W odniesieniu do osób prawnych (UEFA) oraz do osób delegowanych, zaniechaniem objęte są dochody (przychody) uzyskane od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2012 r., natomiast w odniesieniu do osób akredytowanych przez UEFA, zaniechaniem objęte zostaną dochody (przychody) uzyskane w roku 2012.

Ponadto w związku z niejasnymi wyjaśnieniami skierowanymi przez Ministerstwo Finansów do niektórych mediów dotyczącymi płacenia podatku VAT przez UEFA, resort informuje, że UEFA sprzedając bilety na mecze organizowane w Polsce jest obowiązana do rozliczania VAT-u od tych biletów na terytorium RP. W tym celu UEFA zarejestrowała się dla rozliczeń VAT-u w Polsce.

 

Źródło: Ministerstwo Finansów

Loading Comments
Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Budżet „stracił” na Euro około 40 mln zł