Czy likwidacja ulg podatkowych uratowałaby budżet...
sxc.hu
Podatnik.info

Czy likwidacja ulg podatkowych uratowałaby budżet państwa?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Ulgi podatkowe a budżet państwa

W 2011 r. Polacy odliczyli różnego rodzaju ulgi podatkowe na łączną kwotę 79,1 miliardów złotych. Tak wynika z opublikowanego w marcu przez Ministerstwo Finansów raportu pt. „Preferencje podatkowe w Polsce", co stanowiło 5,2 proc. PKB .
Tak więc likwidacja niektórych ulg byłaby jednym z rozwiązań mogącym poprawić stan finansów publicznych. Zwłaszcza, że w polskim systemie podatkowym możemy wyróżnić aż 489 różnego rodzaju preferencji, z czego 145 dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Łącznie wartość pomocy państwa w postaci ulg, odliczeń i zwolnień w podatku PIT w 2011 r. wyniosła 19,2 miliardów złotych, tj. 1,3 proc PKB. Podatnicy najczęściej korzystali z ulgi na dzieci (5,7 mld zł) oraz łącznego opodatkowania dochodów małżonków (3,0 mld zł). Potwierdza to słowa autorów raportu, że ponad połowa funkcjonujących preferencji w polskim systemie podatkowym przeznaczana jest na wsparcie rodziny oraz pomoc socjalną.

Zmiany w PIT 2013

Składając zeznanie roczne za 2013 r. Polacy nie zostaną zaskoczeni zmianami zasad korzystania z ulg i odliczeń w podatku PIT. Zmianie ulegną jedynie zatwierdzone jeszcze w 2012 r. zasady odliczania ulgi prorodzinnej. Oprócz tego znacznemu ograniczeniu ulegnie ulga na internet. Oznacza to, że prawo do odliczenia wydatków poniesionych na użytkowanie sieci (maksymalnie w kwocie 760 zł) będzie przysługiwać jedynie tym podatnikom, którzy w poprzednich latach z niego nie korzystali, ale tylko przez okres dwóch lat. Następnie tego rodzaju preferencja całkowicie zniknie z polskiego systemu podatkowego.

Dlatego nie zwlekaj i już dziś rozlicz się darmowym programem PIT pro 2013. Dołącz do grona 4 000 000 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.

Dzięki temu zyskujesz:

  • Darmowy program za 0 zł
  • Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
  • Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
  • Szybki zwrot nadpłaty podatku
  • Wszystkie aktualne druki PIT 2013/2014 wraz załącznikami
  • Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Chmura PIT)


Pamiętaj! Korzystając z programu PIT pro 2013 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT programem PIT pro 2013.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy podatnicy dojeżdżający do pracy służbowym autem powinni płacić podatek?
Wyniki sondażu: sondaż 414 głosów
63%

Tak

260 głosów
35%

Nie

144 głosów
2%

Nie mam zdania

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ulgi podatkowe 2012 a 2013