Czy likwidacja ulg podatkowych uratowałaby budżet...
sxc.hu
Podatnik.info

Czy likwidacja ulg podatkowych uratowałaby budżet państwa?

Ulgi podatkowe a budżet państwa

W 2011 r. Polacy odliczyli różnego rodzaju ulgi podatkowe na łączną kwotę 79,1 miliardów złotych. Tak wynika z opublikowanego w marcu przez Ministerstwo Finansów raportu pt. „Preferencje podatkowe w Polsce", co stanowiło 5,2 proc. PKB .
Tak więc likwidacja niektórych ulg byłaby jednym z rozwiązań mogącym poprawić stan finansów publicznych. Zwłaszcza, że w polskim systemie podatkowym możemy wyróżnić aż 489 różnego rodzaju preferencji, z czego 145 dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Łącznie wartość pomocy państwa w postaci ulg, odliczeń i zwolnień w podatku PIT w 2011 r. wyniosła 19,2 miliardów złotych, tj. 1,3 proc PKB. Podatnicy najczęściej korzystali z ulgi na dzieci (5,7 mld zł) oraz łącznego opodatkowania dochodów małżonków (3,0 mld zł). Potwierdza to słowa autorów raportu, że ponad połowa funkcjonujących preferencji w polskim systemie podatkowym przeznaczana jest na wsparcie rodziny oraz pomoc socjalną.

Zmiany w PIT 2013

Składając zeznanie roczne za 2013 r. Polacy nie zostaną zaskoczeni zmianami zasad korzystania z ulg i odliczeń w podatku PIT. Zmianie ulegną jedynie zatwierdzone jeszcze w 2012 r. zasady odliczania ulgi prorodzinnej. Oprócz tego znacznemu ograniczeniu ulegnie ulga na internet. Oznacza to, że prawo do odliczenia wydatków poniesionych na użytkowanie sieci (maksymalnie w kwocie 760 zł) będzie przysługiwać jedynie tym podatnikom, którzy w poprzednich latach z niego nie korzystali, ale tylko przez okres dwóch lat. Następnie tego rodzaju preferencja całkowicie zniknie z polskiego systemu podatkowego.

Dlatego nie zwlekaj i już dziś rozlicz się darmowym programem PIT pro 2013. Dołącz do grona 4 000 000 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.

Dzięki temu zyskujesz:

  • Darmowy program za 0 zł
  • Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
  • Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
  • Szybki zwrot nadpłaty podatku
  • Wszystkie aktualne druki PIT 2013/2014 wraz załącznikami
  • Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Chmura PIT)


Pamiętaj! Korzystając z programu PIT pro 2013 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT programem PIT pro 2013.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także