Czy elektroniczny PIT to najlepszy sposób złożenia...
pixabay.com
Podatnik.Info

Czy elektroniczny PIT to najlepszy sposób złożenia deklaracji podatkowej w 2019?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

     

Do kiedy należy złożyć PIT elektroniczny?

Najszybciej upływającym terminem złożenia PIT jest 31 stycznia, do którego zeznanie podatkowe muszą złożyć podatnicy korzystający z rozliczenia ryczałtowego (PIT-28), jak również ci korzystający z karty podatkowej (PIT-16A) oraz osoby duchowne (PIT-19A). Deklaracje te mogą zostać złożone jako PIT elektroniczny przy pomocy programu PIT.

 

PIT elektroniczny sprawdzi się również w przypadku najczęściej spotykanych deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39, które należy złożyć do 31 kwietnia 2019 r. PIT-36 dotyczyć będzie głównie przedsiębiorców, prowadzących własną działalność gospodarczą, opodatkowaną według skali podatkowej. Do wypełniających PIT-36 zaliczać się będą również ci podatnicy, którzy otrzymali zarobki za pracę za granicą. PIT-36L przeznaczony jest dla przedsiębiorcy, który korzysta przy rozliczeniu ze stawki liniowej, wynoszącej 19%. PIT-37 będą składać podatnicy, którzy uzyskali przychody za pośrednictwem płatników znajdujących się na terenie Polski, wynikłe z zależności umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło. PIT-38 wynika z uzyskania tzw. dochodów kapitałowych, a PIT-39 wypełniają osoby, które uzyskały dochód w wyniku odpłatnego zbycia nieruchomości.

Odpowiedzialność co do terminowości przesłania e-deklaracji spoczywa po stronie podatnika. W wypadku niedopilnowania ustalonych odgórnie dat, urząd skarbowy może nałożyć sankcje, wynikające z przepisów kodeksu karnego skarbowego. By uniknąć niezamierzonego opóźnienia, warto złożyć PIT elektroniczny. Dzięki programowi PIT, niezbędna deklaracja podatkowa może być wypełniona błyskawicznie i bezbłędnie.

 

PIT elektroniczny a weryfikacja tożsamości

W przypadku tradycyjnej deklaracji papierowej, którą można złożyć osobiście bądź listownie, podpis jest koniecznym warunkiem prawidłowego rozliczenia PIT. PIT elektroniczny zastępuje podpis tradycyjny tzw. podpisem elektronicznym.

Jeśli podatnik nie posiada wyrobionego tzw. elektronicznego klucza certyfikowanego e-PUAP, do sprawdzenia autentyczności nadawcy dokumentu wystarczą poprawnie wpisane dane personalne, numer NIP lub PESEL, oraz kwota przychodu, która została wskazana w deklaracji z poprzedniego roku. O ile forma rozliczenia z poprzedniego roku nie ma wówczas znaczenia, PIT elektroniczny pozwala na zachowanie ciągłości dokumentacji na jednym komputerze.

PIT elektroniczny stanowi znakomitą alternatywę nad tradycyjną, papierową deklaracją. Jej złożenie jest prostsze, mniej czasochłonne, a wbudowane w program PIT funkcje uchronią podatnika od niedopatrzeń, mogących doprowadzić do złożenia nieprawidłowej deklaracji.

 

Źródło: Justyna Nowak 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek PIT za 2019 rok − nowe zasady