Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Co sprawia największe problemy początkującym...
http://sxc.hu/
Tax Care

Co sprawia największe problemy początkującym przedsiębiorcom?

Początkującym przedsiębiorcom trudność może sprawić już samo wystawienie faktury. 

- Prowadzenie własnej firmy wymaga szerokiej wiedzy z zakresu prawa gospodarczego, administracji czy podatków. Do tego dochodzą specjalistyczne zagadnienia dotyczące branży, w której przedsiębiorca prowadzi działalność. A to zmusza do ciągłego kształcenia się i poszukiwania informacji – ocenia Dariusz Makosz, członek zarządu Idea Banku.

Na szczęście coraz łatwiej takie informacje zdobyć. Przykładowo, przedsiębiorcy korzystający z Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej mają uzyskać niedługo dostęp do 3-stopniowego Contact Center, pozwalającego im przez 24 godziny na dobę zadać pytanie dotyczące zakładania, zamykania czy zawieszania działalności gospodarczej. Z doświadczeń konsultantów Tax Care i Idea Banku wynika, że tego typu wiedza jest często poszukiwana przez przedsiębiorców kontaktujących się z concierge.

Początkujący przedsiębiorca pyta o wszystko

Analiza zapytań, z jakimi zwrócili się w ostatnich 6 miesiącach przedsiębiorcy do specjalnej infolinii Grupy Idea Banku, prowadzi do wniosku, że mają oni problemy zarówno z technicznymi sprawami, które konsultant może wyjaśnić podczas krótkiej rozmowy telefonicznej, jak i takimi, których rozstrzygnięcie wymagałoby opinii prawników czy doradców podatkowych. Poziom skomplikowania zadawanych pytań zależy od doświadczenia przedsiębiorcy, jego wykształcenia czy branży, w jakiej prowadzi działalność.

Pytania do ekspertów concierge wskazują między innymi, że początkujący przedsiębiorcy mają trudności z podstawowymi czynnościami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej. Pytają na przykład jak poprawnie wypełnić fakturę i jaki numer deklaracji wybrać aby dokonać przelewu składek do ZUS. Kierującym własnymi firmami, i to już bez względu na staż, sporo problemów przysparzają też kwestie związane z zasiłkami macierzyńskim czy chorobowym. Trudno się temu dziwić - sprawy kadrowe, do których zaliczają się właśnie regulacje związane z urlopem macierzyńskim czy zwolnieniem lekarskim, generalnie nie są proste.

Stawki VAT budzą wątpliwości

Przedsiębiorcy poszukują też odpowiedzi na pytania dotyczące księgowości i podatków. Zaczynają się one od bardzo prostych, na przykład takich, czy Książkę Przychodów i Rozchodów można wypełniać ołówkiem, ale są też bardziej skomplikowane, jak na przykład te dotyczące zasad rozliczania wydatków na prywatny samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej, stawek podatku VAT w nietypowych działalnościach czy stawki podatku od darowizny. Wiele z tych pytań traci rację bytu w sytuacji, gdy przedsiębiorca decyduje się na korzystanie z profesjonalnych usług księgowych, ale nawet wówczas mogą pojawić się wątpliwości wymagające szybkiego rozstrzygnięcia, bo prawo podatkowe jest skomplikowane i niespójne.

Wybrane pytania, z którymi przedsiębiorcy zwracali się do ekspertów concierge

- jak finansowo zabezpieczyć podwykonawców przy realizacji inwestycji wygranej podczas przetargu?

- jak wygląda procedura odzyskania długu?

- co się bardziej opłaca: kupowanie nieruchomości na firmę czy prywatnie?

- jaki dokument potwierdza podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu przez płatnika składek?

- do kiedy można złożyć PIT 4-R i jak go wypełnić?

- czy można zwolnić pracownika podczas kontroli PIP?

- czy nie-vatowiec może kupować towar za granicą?

- czy można korzystać z konta firmowego w celach osobistych?

- czy komornik zajmie działkę, gdy żona nie spłaca kredytu, a rozdzielność była w bieżącym roku?

- jakie są stawki podatku VAT na poszczególne działalności?
Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Taxcare.pl

Loading Comments
Zainteresuje cię także