Co sprawia największe problemy początkującym...
http://sxc.hu/
Tax Care

Co sprawia największe problemy początkującym przedsiębiorcom?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Początkującym przedsiębiorcom trudność może sprawić już samo wystawienie faktury. 

- Prowadzenie własnej firmy wymaga szerokiej wiedzy z zakresu prawa gospodarczego, administracji czy podatków. Do tego dochodzą specjalistyczne zagadnienia dotyczące branży, w której przedsiębiorca prowadzi działalność. A to zmusza do ciągłego kształcenia się i poszukiwania informacji – ocenia Dariusz Makosz, członek zarządu Idea Banku.

Na szczęście coraz łatwiej takie informacje zdobyć. Przykładowo, przedsiębiorcy korzystający z Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej mają uzyskać niedługo dostęp do 3-stopniowego Contact Center, pozwalającego im przez 24 godziny na dobę zadać pytanie dotyczące zakładania, zamykania czy zawieszania działalności gospodarczej. Z doświadczeń konsultantów Tax Care i Idea Banku wynika, że tego typu wiedza jest często poszukiwana przez przedsiębiorców kontaktujących się z concierge.

Początkujący przedsiębiorca pyta o wszystko

Analiza zapytań, z jakimi zwrócili się w ostatnich 6 miesiącach przedsiębiorcy do specjalnej infolinii Grupy Idea Banku, prowadzi do wniosku, że mają oni problemy zarówno z technicznymi sprawami, które konsultant może wyjaśnić podczas krótkiej rozmowy telefonicznej, jak i takimi, których rozstrzygnięcie wymagałoby opinii prawników czy doradców podatkowych. Poziom skomplikowania zadawanych pytań zależy od doświadczenia przedsiębiorcy, jego wykształcenia czy branży, w jakiej prowadzi działalność.

Pytania do ekspertów concierge wskazują między innymi, że początkujący przedsiębiorcy mają trudności z podstawowymi czynnościami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej. Pytają na przykład jak poprawnie wypełnić fakturę i jaki numer deklaracji wybrać aby dokonać przelewu składek do ZUS. Kierującym własnymi firmami, i to już bez względu na staż, sporo problemów przysparzają też kwestie związane z zasiłkami macierzyńskim czy chorobowym. Trudno się temu dziwić - sprawy kadrowe, do których zaliczają się właśnie regulacje związane z urlopem macierzyńskim czy zwolnieniem lekarskim, generalnie nie są proste.

Stawki VAT budzą wątpliwości

Przedsiębiorcy poszukują też odpowiedzi na pytania dotyczące księgowości i podatków. Zaczynają się one od bardzo prostych, na przykład takich, czy Książkę Przychodów i Rozchodów można wypełniać ołówkiem, ale są też bardziej skomplikowane, jak na przykład te dotyczące zasad rozliczania wydatków na prywatny samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej, stawek podatku VAT w nietypowych działalnościach czy stawki podatku od darowizny. Wiele z tych pytań traci rację bytu w sytuacji, gdy przedsiębiorca decyduje się na korzystanie z profesjonalnych usług księgowych, ale nawet wówczas mogą pojawić się wątpliwości wymagające szybkiego rozstrzygnięcia, bo prawo podatkowe jest skomplikowane i niespójne.

Wybrane pytania, z którymi przedsiębiorcy zwracali się do ekspertów concierge

- jak finansowo zabezpieczyć podwykonawców przy realizacji inwestycji wygranej podczas przetargu?

- jak wygląda procedura odzyskania długu?

- co się bardziej opłaca: kupowanie nieruchomości na firmę czy prywatnie?

- jaki dokument potwierdza podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu przez płatnika składek?

- do kiedy można złożyć PIT 4-R i jak go wypełnić?

- czy można zwolnić pracownika podczas kontroli PIP?

- czy nie-vatowiec może kupować towar za granicą?

- czy można korzystać z konta firmowego w celach osobistych?

- czy komornik zajmie działkę, gdy żona nie spłaca kredytu, a rozdzielność była w bieżącym roku?

- jakie są stawki podatku VAT na poszczególne działalności?
Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Taxcare.pl

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak rozliczy się świeżo upieczona mama? Zasiłek macierzyński uwzględniamy w PIT