Błąd w PIT – sprawdź, czy też go popełniasz....
pixabay.com
Podatnik.Info

Błąd w PIT – sprawdź, czy też go popełniasz. Najczęstsze pomyłki w zeznaniach podatkowych

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Co więcej, istnieje sposób na ich stosunkowo szybką naprawę. Zobacz najpopularniejsze błędy przy wypełnianiu PIT i dowiedz się, jak ich uniknąć.

1.    Błąd w PIT – wybór nieprawidłowego formularza

Nie każdy podatnik zdaje sobie sprawę, że formularze zeznań podatkowych nieznacznie zmieniają się niemal co roku. Oznacza to, że prawidłowo rozliczyć się z urzędem skarbowym można tylko na aktualnym druku. Jak w takim razie ustrzec się przed pomyłką? Jeśli wypełniasz deklarację samodzielnie, pobierz ją ze sprawdzonej strony, np. Ministerstwa Finansów. Sprawdź też numer indeksu – znajdziesz go dolnym, lewym lub prawym, rogu dokumentu. Jeśli korzystasz z e-deklaracji, programu do wypełniania PIT online, automatycznie wypełniany formularz będzie tym aktualnym.

2.    Błąd w PIT – brak celu złożenia zeznania

Niepozorny, ale często powtarzany błąd w PIT, to niewskazanie celu złożenia zeznania. W każdym formularzu deklaracji podatkowej dla osób fizycznych znajduje się miejsce na zaznaczenie, w jakim celu składany jest PIT. Należy zaznaczyć, czy celem jest złożenie zeznania, czy jego korekta. Niewskazanie żadnego z pól jest równoznaczne z nieuznaniem zeznania. W takim przypadku urząd skarbowy wezwie podatnika, by ten uzupełnił deklarację.

3.    Błąd w PIT – wskazanie błędnego identyfikatora podatkowego

Pierwsza pozycja w deklaracji podatkowej (a w przypadku zeznania wypełnianego wspólnie z małżonkiem – dwie pierwsze pozycje) to miejsce na wpisanie identyfikatora podatkowego osoby fizycznej, składającej zeznanie. Do wyboru ma numer PESEL lub NIP (numer identyfikacji podatkowej). Na czym polega najczęstszy błąd w PIT w tym przypadku?

Niektórzy podatnicy wskazują niewłaściwy rodzaj identyfikatora, np. wpisując numer PESEL zamiast NIP. Przykładowo, jeśli zakończyłeś działalność swojej firmy w poprzednim roku, w kolejnym powinieneś posługiwać się numerem NIP, ponieważ przez część roku prowadziłeś działalność. Inny błąd w PIT to omyłkowe podawanie numeru NIP pracodawcy. Wynika to z faktu, że znajduje się on na PIT-11, który otrzymuje podatnik i przepisuje go do swojego zeznania jako własny.

4.    Błąd w PIT – nieprawidłowo obliczony dochód

Podatnikom zdarza się również zwyczajnie nieprawidłowo obliczyć dochód. Ministerstwo Finansów wskazuje to jako błąd w PIT, który powtarza się w zeznaniach stosunkowo często. Podatnicy wskazują wartość dochodu, która nie odpowiada różnicy pomiędzy kwotą przychodów a kosztami ich uzyskania. Często wynika to z błędnego zsumowania dochodów pochodzących od kilku płatników. Warto wiedzieć, że wielu błędów można uniknąć, decydując się na wypełnienie PIT online. Program wskazuje, które pola są niezbędne do wypełnienia i sam dokonuje ostatecznych obliczeń, minimalizując ryzyko błędu.

Artykuł opracowany przy współpracy z Justyna Nowak

Loading Comments
Gorące tematy
Najlepsza faktura to:
Wyniki sondażu: sondaż 145 głosów
35%

tradycyjna

51 głosów
49%

elektroniczna bez podpisu

71 głosów
16%

elektroniczna z podpisem

23 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Złożyłeś błędnie wypełniony PIT 2019? Sprawdź, na czym polega korekta PIT za 2018