Błąd w PIT – sprawdź, czy też go popełniasz....
pixabay.com
Podatnik.Info

Błąd w PIT – sprawdź, czy też go popełniasz. Najczęstsze pomyłki w zeznaniach podatkowych

Co więcej, istnieje sposób na ich stosunkowo szybką naprawę. Zobacz najpopularniejsze błędy przy wypełnianiu PIT i dowiedz się, jak ich uniknąć.

1.    Błąd w PIT – wybór nieprawidłowego formularza

Nie każdy podatnik zdaje sobie sprawę, że formularze zeznań podatkowych nieznacznie zmieniają się niemal co roku. Oznacza to, że prawidłowo rozliczyć się z urzędem skarbowym można tylko na aktualnym druku. Jak w takim razie ustrzec się przed pomyłką? Jeśli wypełniasz deklarację samodzielnie, pobierz ją ze sprawdzonej strony, np. Ministerstwa Finansów. Sprawdź też numer indeksu – znajdziesz go dolnym, lewym lub prawym, rogu dokumentu. Jeśli korzystasz z e-deklaracji, programu do wypełniania PIT online, automatycznie wypełniany formularz będzie tym aktualnym.

2.    Błąd w PIT – brak celu złożenia zeznania

Niepozorny, ale często powtarzany błąd w PIT, to niewskazanie celu złożenia zeznania. W każdym formularzu deklaracji podatkowej dla osób fizycznych znajduje się miejsce na zaznaczenie, w jakim celu składany jest PIT. Należy zaznaczyć, czy celem jest złożenie zeznania, czy jego korekta. Niewskazanie żadnego z pól jest równoznaczne z nieuznaniem zeznania. W takim przypadku urząd skarbowy wezwie podatnika, by ten uzupełnił deklarację.

3.    Błąd w PIT – wskazanie błędnego identyfikatora podatkowego

Pierwsza pozycja w deklaracji podatkowej (a w przypadku zeznania wypełnianego wspólnie z małżonkiem – dwie pierwsze pozycje) to miejsce na wpisanie identyfikatora podatkowego osoby fizycznej, składającej zeznanie. Do wyboru ma numer PESEL lub NIP (numer identyfikacji podatkowej). Na czym polega najczęstszy błąd w PIT w tym przypadku?

Niektórzy podatnicy wskazują niewłaściwy rodzaj identyfikatora, np. wpisując numer PESEL zamiast NIP. Przykładowo, jeśli zakończyłeś działalność swojej firmy w poprzednim roku, w kolejnym powinieneś posługiwać się numerem NIP, ponieważ przez część roku prowadziłeś działalność. Inny błąd w PIT to omyłkowe podawanie numeru NIP pracodawcy. Wynika to z faktu, że znajduje się on na PIT-11, który otrzymuje podatnik i przepisuje go do swojego zeznania jako własny.

4.    Błąd w PIT – nieprawidłowo obliczony dochód

Podatnikom zdarza się również zwyczajnie nieprawidłowo obliczyć dochód. Ministerstwo Finansów wskazuje to jako błąd w PIT, który powtarza się w zeznaniach stosunkowo często. Podatnicy wskazują wartość dochodu, która nie odpowiada różnicy pomiędzy kwotą przychodów a kosztami ich uzyskania. Często wynika to z błędnego zsumowania dochodów pochodzących od kilku płatników. Warto wiedzieć, że wielu błędów można uniknąć, decydując się na wypełnienie PIT online. Program wskazuje, które pola są niezbędne do wypełnienia i sam dokonuje ostatecznych obliczeń, minimalizując ryzyko błędu.

Artykuł opracowany przy współpracy z Justyna Nowak

Loading Comments
Gorące tematy
Najlepsza faktura to:
Wyniki sondażu: sondaż 145 głosów
35%

tradycyjna

51 głosów
49%

elektroniczna bez podpisu

71 głosów
16%

elektroniczna z podpisem

23 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także