Biurokracja nadal wrogiem polskich przedsiębiorców - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika
Biurokracja nadal wrogiem polskich przedsiębiorców
KS
http://sxc.hu/
PKPP Lewiatan

Biurokracja nadal wrogiem polskich przedsiębiorców

Podziel się tym artykułem:   

Polska awansowała o siedem pozycji w rankingu „Doing Business" Banku Światowego. Zdaniem Krzysztofa Kajdy, zastępcy dyrektora departamentu prawnego PKPP Lewiatan nie należy z tego powodu popadać w euforię.

Wyprzedzają nas takie kraje jak Litwa i Kazachstan

W rankingu Banku Światowego, oceniającym warunki prowadzenia działalności gospodarczej, nawet po awansie, zajmujemy dopiero 55 miejsce. Przed nami są Litwa i Kazachstan. Najmocniejszy awans w rankingu uzyskaliśmy w kategorii procedur upadłościowych i w szczególności dochodzenia zaległości na drodze sądowej. To konsekwencja odważnych, i jak na nasze standardy, nowoczesnych reform, takich jak Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (tzw. e-sąd), które doprowadziły do tego, że przedsiębiorcy zaczęli, w drobniejszych sprawach, na nowo wykorzystywać najbardziej oczywistą ścieżkę sądowego dochodzenia należności. Uproszczenie procedur, nowe technologie zachęciły wierzycieli do składania pozwów drogą elektroniczną.

Komornicy nie pomagają skutecznie odzyskiwać przedsiębiorcom zaległych należności

Nadal oczekujemy jednak na odformalizowanie pozostałych postępowań gospodarczych (tzw. tradycyjnych). Warto też zauważyć, że na sądzie nie kończy się dla przedsiębiorcy dochodzenie należności. To pierwszy i ważny etap, ale dopiero skuteczna egzekucja pozwoli mu na rzeczywiste zaspokojenie roszczeń. A w tej kwestii nadal jest źle. Świadczy o tym liczba zaległych spraw komorniczych.

Nadal mało spraw można załatwić wyłącznie za pośrednictwem internetu

Brak poprawy z pozwoleniami na budowę (161 pozycja) wynika z braku jakichkolwiek reform. Podobnie jest z zakładaniem firmy (124 pozycja). Niestety kontakt z administracją za pomocą nowoczesnych technologii w praktyce najczęściej nadal kojarzy się z metodą: „wypełnij wniosek on-line, a następnie wydrukuj i podpisany zanieś urzędnikowi...". Nadal przedsiębiorcy mają niewielkie pole do popisu w zakresie spraw które mogą od A do Z załatwić on-line.

Przedsiębiorcy oczekują również na zniesienie większości licencji, zezwoleń i pozwoleń.

 

Podziel się tym artykułem: