Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Biurokracja nadal wrogiem polskich przedsiębiorców
http://sxc.hu/
PKPP Lewiatan

Biurokracja nadal wrogiem polskich przedsiębiorców

Polska awansowała o siedem pozycji w rankingu „Doing Business" Banku Światowego. Zdaniem Krzysztofa Kajdy, zastępcy dyrektora departamentu prawnego PKPP Lewiatan nie należy z tego powodu popadać w euforię.

Wyprzedzają nas takie kraje jak Litwa i Kazachstan

W rankingu Banku Światowego, oceniającym warunki prowadzenia działalności gospodarczej, nawet po awansie, zajmujemy dopiero 55 miejsce. Przed nami są Litwa i Kazachstan. Najmocniejszy awans w rankingu uzyskaliśmy w kategorii procedur upadłościowych i w szczególności dochodzenia zaległości na drodze sądowej. To konsekwencja odważnych, i jak na nasze standardy, nowoczesnych reform, takich jak Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (tzw. e-sąd), które doprowadziły do tego, że przedsiębiorcy zaczęli, w drobniejszych sprawach, na nowo wykorzystywać najbardziej oczywistą ścieżkę sądowego dochodzenia należności. Uproszczenie procedur, nowe technologie zachęciły wierzycieli do składania pozwów drogą elektroniczną.

Komornicy nie pomagają skutecznie odzyskiwać przedsiębiorcom zaległych należności

Nadal oczekujemy jednak na odformalizowanie pozostałych postępowań gospodarczych (tzw. tradycyjnych). Warto też zauważyć, że na sądzie nie kończy się dla przedsiębiorcy dochodzenie należności. To pierwszy i ważny etap, ale dopiero skuteczna egzekucja pozwoli mu na rzeczywiste zaspokojenie roszczeń. A w tej kwestii nadal jest źle. Świadczy o tym liczba zaległych spraw komorniczych.

Nadal mało spraw można załatwić wyłącznie za pośrednictwem internetu

Brak poprawy z pozwoleniami na budowę (161 pozycja) wynika z braku jakichkolwiek reform. Podobnie jest z zakładaniem firmy (124 pozycja). Niestety kontakt z administracją za pomocą nowoczesnych technologii w praktyce najczęściej nadal kojarzy się z metodą: „wypełnij wniosek on-line, a następnie wydrukuj i podpisany zanieś urzędnikowi...". Nadal przedsiębiorcy mają niewielkie pole do popisu w zakresie spraw które mogą od A do Z załatwić on-line.

Przedsiębiorcy oczekują również na zniesienie większości licencji, zezwoleń i pozwoleń.

 

Loading Comments