Bezprowizyjna wpłata gotówki na firmowe konto możliwa...
http://sxc.hu/
Tax Care

Bezprowizyjna wpłata gotówki na firmowe konto możliwa tylko w nielicznych bankach

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Bezpłatne wpłaty tego typu są możliwe tylko w kilku bankach, w niewielu z nich znajdziemy także bezprowizyjne wpłatomaty – wynika z ankiety Tax Care, przeprowadzonej w 26 bankach.

Z danych zebranych przez Tax Care wynika, że bezpłatnie mikroprzedsiębiorca dokona obecnie wpłaty gotówkowej w kasie w 7 bankach: Alior Banku (do kwoty 100 tys. zł sumy wpłat miesięcznie), Banku BGŻ (w przypadku pakietów Biznes Lider i Biznes Plus), Banku Pocztowym, Deutsche Bank PBC, Idea Banku, MultiBanku (tylko w przypadku MultiPakietu Handel i Usługi) oraz w Volkswagen Bank Polska (tylko w oddziale w Warszawie). Pozostałe banki pobierają prowizje za wpłaty własne na firmowe konto. Najniższe prowizje procentowe za tzw. wpłaty otwarte - w kasie oddziału - w banknotach (dla bilonu stosowane są inne stawki prowizji), w wysokości 0,1% stosują FM Bank oraz BOŚ Bank, przy czym w tym drugim banku na tak niską opłatę mogą liczyć tylko przedsiębiorcy, którzy korzystają z konta Wyjątkowa Firma, przeznaczonego dla mikroprzedsiębiorców rozpoczynających działalność lub już funkcjonujących na rynku, ale korzystających tylko z podstawowych produktów bankowych.

Z kolei najwyższe procentowe prowizje za otwarte wpłaty gotówkowe, w wysokości 0,5%, stosują: Bank BPH (dla konta Biznes Symetria Direct), Bank Millennium, BPS, BZ WBK (Biznes Pakiet Mini, Biznes Pakiet Opti), BOŚ, Getin Noble Bank (Pakiet Moja Firma 3 i Pakiet Standardowy), ING Bank Śląski (konto Direct), Kredyt Bank, mBank, Meritum Bank (konta Meritum Bez Granic, Meritum Rozwoju), MultiBank, Pekao SA i PKO BP.

Opłaty są więc bardzo zróżnicowane, co powoduje, że wpłata identycznej kwoty gotówki na własne konto w kasie oddziału – w naszym przykładzie jest to 30 tys. zł - w niektórych bankach nie będzie kosztowała w ogóle, a w pozostałych - od 30 zł do nawet 150 zł, często w zależności od rodzaju konta. Należy przy tym zaznaczyć, że w większości banków jest możliwa również tzw. wpłata zamknięta (np. do wrzutni nocnej, z zadeklarowaną kwotą wpłaty, przeliczanej i księgowanej przez bank dopiero w ciągu kilku dni po wpłacie), które są zazwyczaj sporo tańsze niż wpłaty otwarte. Poza tym niektóre z banków pobierających prowizje za wpłatę gotówki w kasie nie naliczą jej w przypadku wpłaty za pomocą wpłatomatu (np. Citi Handlowy, ING Bank Śląski, mBank, MultiBank, Nordea Bank, Polbank).

Koszt wpłaty gotówkowej w wysokości 30 tys. zł na firmowe konto (wpłata otwarta w banknotach)

Powyższe przykłady pokazują, jak ważny okazuje się wybór konta firmowego. Nawet w obrębie jednego banku opłaty za wpłaty mogą się znacznie różnić – przykładowo w Meritum Banku, który znalazł się w grupie banków z najwyższymi opłatami za wpłaty w przypadku dwóch rodzajów kont, przedsiębiorca może założyć także inny, dużo tańszy pod względem transakcji gotówkowych rachunek firmowy. Dlatego przedsiębiorca, który dopiero decyduje się na wybór firmowego konta, powinien już na początku uwzględnić, z jakich usług związanych z jego obsługą będzie korzystał najczęściej. Może się bowiem okazać, że na przykład najtańsze w obsłudze konto internetowe jest rzeczywiście tanie, ale tylko pod warunkiem, że nie dokonujemy w jego ramach transakcji gotówkowych.

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Współpraca: Magdalena Piórkowska
Taxcare.pl


Loading Comments
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Wypłata gotówki z firmowego konta może sięgać nawet kilkuset złotych